Okul Korkusuna Neden Olan Etkenler

Okul korkusu çocuklarda yerleşmiş tüm korkular gibi, aile yaşantısındaki ruh sağlığını etkileyen durumlardan kaynaklanır. Bu korku çocuğun okula gitmeye karşı güçlü bir direnç göstermesine ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olur.

Okul Korkusuna Neden Olan Etkenler

Okul korkusuna neden olan faktörler nelerdir?

Aileler çocuklarında okul korkusu olmasına genellikle anlam veremez. Tüm çocuklar gibi kendi çocuklarının da gelişiminin bir parçası olarak vakti gelince hevesle okula gideceğini düşünen ebeveynler için bu korku hayli endişe vericidir. Çocukta bu tür bir korku geliştiği zaman zorlamak ve okula gitmesi için ısrarcı olmak yerine, çocuğun nasıl duygularla bu korkuyu geliştirdiğini anlamaya çalışmak faydalı bir yaklaşımdır. Bu korkuyla tek başına mücadele etmekte sıkıntı yaşayan ebeveynlerin bir uzmandan destek alması gerekebilir.

Ailelerin çocuk yetiştirirken yaptıkları hatalar çocuğun tüm hayatı gibi okul dönemini de olumsuz etkileyebilir. Bazı çocuklar ailelerine normalden daha fazla bağımlı yetiştirildikleri için okul döneminde anne ve babalarından ayrılmamak konusunda direnç gösterebilirler. Bu direnç okula gittiklerinde aileleri tarafından terk edilmiş hissini oluşturacağı için okul korkusu olarak değerlendirilir. Anne ve babalar çocuk yetiştirirken sorumluluk almasına ve kendi fikirleriyle hareket etmesine izin vermeyecek kadar müdahaleci ve bağımlı olabilirler. Bunun sonunda çocukları yalnız kaldığında tek başına hareket etmeye çekinen, başarısızlıktan korkan biri hâline gelebilir. Ailesinin sürekli kontrolüne alışmış bir çocuk okulda yalnız olduğunu düşünerek aidiyet hissedemeyebilir.

Okul korkusu olan çocukları endişelendiren noktaların başında başarısızlıktan çekinmek gelir. Okula hazırlık için ihtiyaç duyulan gelişimi tamamlanmamış bir çocuk okulda kendi yetersizliğinden ötürü başarısız olduğunda bunun hep böyle süreceğine inanır. Bunun sonucunda tüm okul hayatını etkileyecek bir korku gelişebilir. Ayrıca başarısızlık veya aileden ayrılma korkusuna ek olarak yeni bir sosyal çevreye girmek de çocuklarda korkuya neden olabilir. Genellikle okul öncesi eğitim için yeni bir sosyal çevreye girerken rastlanılan bu durumda çocuk, okul zamanına kadarki kısıtlı çevresinin değişmesinden endişe duyar.

Ailenin okul fobisi olan çocuklarına nasıl yaklaşılmalıdır?

Çocukların okula gitmeyi reddetmesi ve korkmasının altına evde kalmak zorunda hissetmeleri de yatıyor olabilir. Genellikle ailenin tümünü etkileyen olumsuz durumlar yaşandıktan sonra çocuklar okula gitmek istemezler. Bunun nedeni evde kalmanın daha güvenli, konforlu ve gerekli olduğuna inanmalarıdır. Örneğin büyük bir trafik kazası yaşayan çocukta bu tip bir korku gözlemlenebilir. Ayrıca ailecek etkilenilen bir doğal afet sonucu da çocuk ailesinden ayrı kalmak istemeyebilir.

Çocuğunuzun okul konusunda kalıcı bir korkusu olduğunu düşünüyorsanız kaynağını bulmaya çalışmanız önemlidir. Eğer çözebileceğiniz bir problem olduğunu düşünmüyorsanız durumu öğretmeniyle veya psikolojik destek alabileceğiniz bir uzmanla görüşmelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0