Okul Dönemi ve Okula Başlama

Çocukların örgün eğitim kurumlarına, okullara başlamalarıyla birlikte okul öncesi dönemlerine oranla daha fazla arkadaş sahibi olmaları beklenen bir durumdur. Bu onların, aileyle ilişkilerinin zayıflamaya, arkadaş/oyun grubu ve sosyal çevreyle ilişkilerinin artmaya başladığı bir döneme girmesini sağlar. Bu dönemde aynı zamanda sosyal bilinçleri de artabilir.

Okul Dönemi ve Okula Başlama

Okula başlayan çocuklar sosyalleşebilir mi?

Okula başlayan çocuklarda genel olarak sosyalleşme isteği görülür. Bu durumun bir sonucu olarak arkadaş gruplarına katılabilir ve grubun ilgisini çekmek isteyebilirler. Okul dönemi arkadaşlıkları, çocukların sosyal ihtiyaçlarını karşılama açısından gerekli bir durum olabilir. Yine bu dönemde çocuklar, önceki evrelerin aksine başkalarının fikir ve tutumlarını da fark ederler. Tüm bunlar dâhilinde okula başlama, önceki yıllara göre çok farklı bir deneyim ve mekân değişikliği olduğu için her çocukta farklı tepkilere neden olabilmektedir. Bu yüzden her çocukla farklı ilgilenmek ve ihtiyaçları nazarında eylemlerde bulunmak gerekir.

Bu dönemde çocukların gruplaşmalardan, birlikte iş yapmaktan ve oyun oynamaktan, birbirlerine yardım etmekten keyif aldıkları görülmektedir. Yine bu evrede çocukların daha büyük ilgiyi, aile ve öğretmenlerinden ziyade arkadaş gruplarından görmeleri de söz konusu olabilir. Çocukların öğrenmeye hazırlıklı olup olmadığı, bazı yeteneklerinden anlaşılabilir. Akıcı konuşmak, nesneleri tanıyabilmek, renk ve şekilleri ayırt edebilmek, nesnelerin birbirlerine olan oranlarını algılayabilmek ve küçük-büyük gibi kavramları bilebilmek gibi davranışlar bu duruma örnek teşkil edebilir.

Çocukların okuma yazma öğrenmeleri daha önceki dönemlerinde, anne babaları tarafından saygıyla dinlenilmiş ve anlaşılmış olmalarıyla ilintili olabilmektedir. Bununla bağlantılı olarak ebeveynlerin çocuklarını oldukları gibi sevmeleri, beklenti düzeylerini gerçekçi tutmaları da çocukların faydasına olabilir. Çocukların kendi kendilerine yetebilecek bir düzeyde olmaları da okul eğitimlerini olumlu anlamda etkileyebilir. Bu açıdan anne ve babanın kendi deneyimlerini çocuklarına doğru bir şekilde sunması çok önemlidir. Çocuklar böyle durumlarda kendilerine daha çok güvenebileceklerdir. Unutulmaması gerekir ki okula (öğrenmeye) başlama, zihinsel ve fiziksel hazır olmayı gerektirmektedir. Sağlıklı bir gelişim göstermiş 6 yaşındaki çocuklardaysa genellikle bu olgunluk bulunmaktadır.

Okul başladıktan sonraki ilk dönemler çok önemlidir. Okuma yazmanın öğrenildiği dönemde anne babaların, çocuklarına gösterdiği tepkiler onların başarısını doğrudan etkilemektedir. Ebeveynlerin bu konuda çocuklarına destek olmaları ve hatalarında sert tepki göstermemeleri faydalı olacaktır. İlk 6 yılda çocukların kendilerine yetmeyi, öz güveni öğrenebilmeleri; okullarında ve sonraki yaşamlarında başarılı olmaları için çok önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0