ÖĞRENME BOZUKLUKLARININ TÜRLERİ

Öğrenme güçlüğü tek tür ve sabit bir rahatsızlık değildir. Pek çok alt türü vardır. Bu alt türler zamanla keşfedilmiş ve özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Öğrenme güçlüğü türleri 3e ayrılmaktadır.

ÖĞRENME BOZUKLUKLARININ TÜRLERİ

Öğrenme güçlüğü türleri nelerdir?

Öğrenim Bozukluklarıyla ilgili söylenmesi gereken en önemli şeylerden biri, öğrenme bozukluklarının tek tip olmamasıdır. Öğrenme bozuklukları pek çok farklı kola ayrılırlar ve çocuklarda farklı şiddetlerde ortaya çıkabilirler. Kimi çocuk bu öğrenim bozukluklarından sadece birine sahip olabilirken başka bir çocuk bu öğrenim bozukluğu türlerinden birkaçına sahip olabilir. Psikoloji ve çocuk gelişimi uzmanları bu öğrenim bozukluklarına farklı isimler vermeyi tercih etmişler ve sınıflandırmışlardır. Temel olarak öğrenim bozuklukları 1980’den beri sınıflandırılıp çocuk psikolojisinde bir rahatsızlık olarak tanımlanmıştır.  2013 yılında son yapılan çalışmalardan birinde öğrenim bozuklukları uzmanlar tarafından “özgün öğrenme bozukluğu” altında toplanmış ve üçe ayrılmıştır. Bu üç temel öğrenim bozukluğu şu şekillerde isimlendirilmiştir.

Disleksi(Okuma Bozukluğu)

Disgrafi(Yazma, Yazılı Anlatım Bozukluğu)

Diskalkuli(Sayısal Anlama Bozukluğu)

Öğrenme bozukluğunun türlerinin özellikleri nelerdir?

Bu 3 temel bozukluğun yanında günümüzde dispraksi (motor becerilerinde bozukluk) ve disfazi (konuşma, anlatım bozukluğu) gibi daha yeni bozukluk tanımlamaları da mevcuttur. Ayrıca bu sınıflandırmalar yapılırken iki ayrı konu başlığı şeklinde de toparlanabilir. Bu da akademik ve gelişimsel bozukluklar olarak adlandırılabilir. Bilimsel tanımlamalara göre gelişimsel öğrenme bozuklukları çocuğun düzenli eğitim hayatına başlamadan önce kazanması gereken konuşma, motor hareket gelişimi, odaklanma gibi becerilerde eksiklik görülmesine sebep olan rahatsızlıklardır. Yukarıda anlatılan tanımlamalardan örneğin disfazi bu rahatsızlıklardan biri sayılabilir. Çocuk okula gittiği zaman disfazi sahibiyse kendini ifade edemeyebilir. Okuduğu herhangi bir şeyi anlamlandıramayabilir.

Akademik öğrenme bozuklukları ise uzmanların çocuğun okul hayatı sırasında ortaya çıkan bozuklukları tanımlamak ve sınıflandırmak için kullandıkları isimdir. Akademik bozukluklara disleksi ve disgrafi örnek gösterilebilir. Çocuk daha önceki yıllardan itibaren okuma ve yazmaya çalışsa da gerçek zorlukları okul hayatına başladıktan sonra yaşayabilir. Çünkü disleksiler tahtada yazan yazıyı herkes gibi okuyamazlar. Disgafiye sahip olanlar ise istenilenleri yazamazlar.

Çocuklar gelişim dönemlerinde bu rahatsızlıklardan sadece birine sahip olabileceği gibi birden fazlasına da sahip olabilirler. Örneğin, bir çocuk hem disleksi hem de disgrafiye sahip olabilir. Yani hem yazılanları okuyamayabilir hem de yazı yazamayabilir.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ TEŞHİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0