ÖĞRENİM BOZUKLUĞU TEDAVİSİNDE TERAPİLER

Çocukların tedavi sürecinde en önemli unsurlardan biri terapilerdir. Psikiyatristin hazırlamış olduğu terapi programlarıyla çocuğun yeni şeyler öğrenmesi ve zihinsel olarak ilerlenmesi sağlanabilir. Psikiyatristin uygulamaları konusunda anne ve babaların uzlaşmacı olmaları tavsiye edilir. Öğrenim bozukluğu tedavisinde kullanılan terapiler nelerdir?

ÖĞRENİM BOZUKLUĞU TEDAVİSİNDE TERAPİLER

Öğrenim bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Öğrenim bozukluğu yaşayan çocuklarda tedavi dönemi çok önemlidir. Uygun tanı ve tedavi sonucunda, çocuklar yaşıtlarıyla daha rahat bir şekilde iletişime geçebilir. Yeni şeyler öğrenmede zorluk çekmeyebilir. Çocukların bu dönem zihinsel gelişimine yönelik psikiyatr rehberliğinde yapılan çalışmalara “psiko-pedagojik müdahaleler” denir. Bu psikiyatrik çalışmalar çocuğun rahatsızlığına göre şekillenir. Fakat bu tedavi ve terapi sürecinin belli başlı ortak noktaları vardır.

Çocuğun psikolojik ve tıbbi destek alması sırasında en önemli durum ailenin yaklaşımını kontrol etmek ve bunu gözlemlemektir. Aileler de bazı durumlarda psikiyatrlara veya psikolojik terapi uygulamalarına tepki gösterebilirler. Bu tutum son derece bilgisiz, ön yargılı ve yanlış bir davranış olarak tanımlanmaktadır. Çocuğun bir öğrenme güçlüğüne maruz kalması durumunda anne ve babalar bu konuya hemen müdahil olmalılar ve doktorlara başvurmalıdırlar. Anne ve babalar doktorlarla tartışmacı bir üslup içerisinde bulunmamalı ve doktorlarla uzlaşmalıdırlar. Ancak bu şekilde psikiyatrist görevini icra edebilir ve çocuğun iyileşmesine katkı sağlayabilir. Anne ve babanın tedaviye olumlu tepki vermesi ve uzlaşmacı bir tutum sergilemesiyle birlikte anne-babalar da çocuğun terapi sürecine dâhil edilebilir. Bundaki sebep anne-babaya bu konuda farkındalık yaratmak ve çocuklarının özel biri olması karşısında nasıl gelişimini ilerletebileceklerini ve eğitim verebileceklerini açıklamaktır. Bunun yanı sıra öğrenim bozuklukları bazı durumlarda ev içerisindeki huzursuzluklardan (tartışmalar, kavgalar, şiddet gibi) da doğabilir. Psikiyatr bu konunun üzerine terapi süresince eğilebileceği için sadece çocuk üzerinde psikolojik bir inceleme yapmaz. Aynı zamanda anne ve babalarının da psikolojik analizini inceler, ev içindeki durum hakkında şahsi sorular sorabilir. Psikiyatrlar, çocuğun gelişiminde anne ve babalara danışmanlık görevini üstlenebilirler. Bu durum karşısında anne ve babalar uzlaşmacı olmalı hatta yeri geldiği zaman kendilerinin bu durumun gelişmesinde bir payı olup olmadığını sorgulamalıdırlar.

Öğrenim bozuklukları tedavisinde kullanılan terapiler nelerdir?

Terapide anne-baba faktörü dışında önemli olan noktalar genelde çocuğa yöneliktir. Çocuğa uygulanan terapilerde çocuğun yetersiz olduğu konular kolaylaştırıcı ve onun anlayabileceği düzeyde hazırlanabilir. Psikiyatr bu terapilerde ayrıca depresyon ve antisosyal kişilik bozukluğu gibi yan etkenleri bireysel terapilerle ortadan kaldırmaya çalışabilir. Psikiyatrın hazırlayacağı bu terapiler kısa süreli ve anlık sonuç veren şeyler değillerdir. Genelde uzun dönemli ve kademeli bir şekilde ilerleyebilir. Çocukta ilk önce eksik yönler tespit edildikten sonra öğrenim kademeli bir şekilde arttırılabilir ve böylece çocuk örgün öğretime dahi uygun hâle getirilebilir.

ÇOCUĞUN ANNE-BABADAN YARDIM İSTEMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0