Öfke Patlamalarında Ebeveynin Problem Çözme Yaklaşımı

Çocuklar, yetişkinlerin anlamlandıramadığı aşırı öfke krizleri yaşayabilirler. Ebeveynler öfke krizlerini, kriz öncesi gözlemlemelerle ve empati yaparak çözüme kavuşturabilirler.

Öfke Patlamalarında Ebeveynin Problem Çözme Yaklaşımı

Ebeveynler çocuklarının öfke problemiyle nasıl başa çıkar?

Çocukların öfke patlamalarını yönetememelerinin en büyük sebebi problem çözme yetilerinin gelişmemiş olmasıdır. Ebeveynlerin, çocuklarını zor durumda gördüklerinde dayanamayıp hemen yardım etmeleri, her tehlike anında onları kurtarmaya çalışmaları; ebeveynde olduğu gibi hayatın içinde zorlandığında yanında ebeveynini görmek isteyen çocukta da alışkanlık hâline gelir. Ebeveynler, çocuklarının problemlerini çözmek yerine onlara, problemleri nasıl çözeceklerini öğretebilir.

Mesela, çocuğun oyuncaktan kule yaptığını ve kulenin devrildiğini düşünelim. Çocuk sinir krizi geçirdiğinde ebeveynin kriz anını sona erdirmek için kuleyi yaptığını varsayalım. Bu çocuk gelecekte benzer bir sorun yaşadığında çaresiz kalacaktır. Bunun yerine ebeveyn, çocukla birlikte tekrar kuleyi yaparsa ileride çocuğa daha faydalı olacak, analitik düşünme yetisi gelişecektir.

Çocuklar büyüdükçe problemleri de büyüyecektir. Ebeveynler, çocuklar küçük yaştayken problemleri beraber çözerse büyüdüklerinde de onlara yardımcı olmayı, birlikte çalışmayı teklif ettiklerinde daha olumlu karşılanabilirler.

Çocuğun öfke patlamalarında ebeveynler nasıl davranmalıdır?

Ebeveynlerin, problem çözme becerilerini geliştirmesinin en iyi yolu çocuğunda öfkeye sebep olan etkenlerin farkında olmak olabilir. Çocuklar büyüdükçe öfke etkenleri değişebilir ama çocukların tükenmiş hissetmeleri, dışlanmış hissetmeleri veya açlık yaygın öfke sebeplerindendir. Ebeveynler çocuklarını gözlemleyerek hangi durumlarda öfke patlamaları yaşadıklarını çözümleyebilirler.

Çocukların davranışları çok hızlı değişir. Küçük yaşta öfkeyle doğru mücadeleyi öğrenemezse yaşadıkları öfke patlamaları öfkeye uyumsuz büyüyeceğinden alışkanlık hâline gelebilir. Basit bir sebepten dolayı öfke patlaması yaşasa da sonrasında kafası karışmış ve bunalmış hissedebilir. Kontrolünü kaybeden çocuk, öfke nöbeti geçtikten sonra kendini suçlu hissedebilir. İnsani ilişkileri zarar gördüğü için endişe duyabilir.

Çocuk, sinir krizi geçirdiğinde ebeveynlerin dikkatini dağıtması işe yarayabilir. Çocuk toplum içinde bağırarak, birilerine şiddet uygulayarak ya da farklı şekillerde sinir krizi geçirebilir. Böyle bir durumda çocuk için önemli olan, kendini anlaması ve ifade edebilmesidir. Çocuk bunu ancak, ebeveyn kriz anından önce neler yapması gerektiğini öğretmişse başarabilir.  

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0