Niyet Okumanın Duygusal Düzenlemeye Katkısı

Çocuğun, gerekli zihinsel kapasite gelişimini sağlaması için yaşadığı olaylarla, davranışlarındaki niyet arasında ilişki kurmak önemlidir. Böylelikle çocuk, davranışının anlamlı bağlantılar içinde olduğunu anlayıp benliğini fark eder.

Niyet Okumanın Duygusal Düzenlemeye Katkısı

Niyet okuma nasıl ortaya çıkar?

Niyet okuma, ebeveynlerin sorularıyla ortaya çıkabilecek bir durumdur. Mesela çikolata yiyip kâğıtlarını yatağının altına atan çocuğa, “Çikolata yediğini anlamayalım diye bunu yaptın sanırım.” demek, çocuğu zihinsel bir davranışa yönlendirebilir. Yani çocuk, yaptığı hareketin altındaki nedeni kendi kendine aramaya başlayabilir. Böylelikle zamanla duygusal düzenlemesine de katkı sağlanmış olur. Yine daha küçük bir bebeğe mama yedirildiğinde hoşlanmıyorsa, “Bunun tadı istediğin gibi çıkmadı galiba.” denilerek aynı işlev canlı tutulabilir.

Annenin sorularla çocuğunu yönlendirmesi önemlidir çünkü çocuk bu zihinselleştirme becerisini annesinden örnek alıp devam ettirecektir. Dolayısıyla çocuğun mantıklı ilişkiler kurmasına olanak sağlayacak bu yönlendirmede gerekli vurgular doğru şekilde yapılmalıdır. Mesela araba koltuğuna oturmak istemeyen çocuğa, kemerin sıkmasından korkmuş olabileceğini ama kemeri gevşetince böyle bir şeyin olmayacağı söylenerek çocuğa durumlar arası bağlantı kurması telkin edilebilir.

Niyet okumanın duygusal düzenlemeye katkısı ne ölçüdedir?

Çocuğun niyetine göre yapılan bu yönlendirmeler, onun kendini anlamlı kılması adına önemlidir. Dünyada bir birey olarak var olduğunu hisseden çocuk, kendine güvenecektir.

Ayrıca yapılan yönlendirmeler zamansal bağlamda da yapılabilir. Mesela annesinden çikolata bekleyen çocuğa, “Geçen gün sen beklemiyorken getirmiştim ve o zaman da mutlu olmuştun.” denilerek, aslında duygularının geçici olduğu mesajı verilebilir. Tabii burada ikna, telkin, teskin amacı taşımayan bir sohbette olmak önemlidir. Yani çocuk konuşmanın çikolata verilmeyeceği yöne doğru gideceğini anlarsa ebeveyni dinlemeyecektir. Üstelik çikolata ısrarında daha da sert olacaktır. Çocuğa yaklaşım, durumu anlamasına yardımcı olacak şekilde yapılırsa daha iyi sonuç alınabilecektir. Hem bu tutum çocuğu daha da sakin yapacak ve çikolataya odaklanmasından uzaklaştıracaktır.

Bazen kriz içeren konularda da niyete göre yönlendirme yapılabilir. Bu durumda da yine niyet ile davranış arasında bağlantı kurulmalıdır. Burada amaç, niyeti anlama çabası olmalıdır, değiştirme değil.

Yapılan bu niyet okumalar, ebeveynle çocuğun davranış ve duygularına yapılan göndermelerle ilişkilidir. Bu göndermeler yukarıda olduğu gibi zamansal düzlemde yapılırsa, çocuğun benlik algısının gelişimi de yarar görür. Benlik algısı kazanan çocuk, toplumsal bir varlık olduğunu bilecek, duygularını da ona göre yönlendirecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0