Niye, Neden, Nasıl?

Soru sormak çocuklar için çok önemlidir. Çocuğun çok fazla soru sormasının zihinsel kapasitesinin de büyük olduğunu fikrini oluşturur.

Niye, Neden, Nasıl?

Çocuklar neden fazla soru sorarlar?

Uzmanlar çocukların merak duygusu sebebiyle konuşmaya başladıktan sonra soru sormaya da başlarlar. Sordukları sorular sayesinde dünyayı keşfeder ve pek çok şey öğrenirler. Çocuklar için bu dünyada karşılaştıkları her şey yeni ve ilgi çekicidir. Her şeyi merak ederler, o yüzden de çok fazla soru sorarlar. Yaklaşık 3 yaş civarında çocukların konuşma becerileri daha da gelişir ve sıklıkla "Neden?" diye sorarlar; "Neden geceleri uyuyoruz?", "Niye elmalar ağacın üstünde oluyor?", "Neden yağmur yağıyor?", "Neden sessiz olmam gerekiyor?" gibi. Bazen bu sonu gelmez "Neden-niye?" soruları, anne babalar için yorucu olabilir. Kafalarını karıştıran ya da onları endişelendiren durumlarda, sordukları sorulara aldıkları cevaplar çocukları sakinleştirebilir. Ayrıca yeni girdikleri bir ortamda nasıl davranacaklarını bilemediklerinde, oradaki kuralları öğrenmek için de soru sorarlar. Bu sebeple çocuklarınızın sorularına verdiğiniz cevaplar çok değerlidir, demektedirler.

Çocuklar doğrudan soru sorarlar ve bazı sorular sizi şaşırtabilir veya utandırabilir. Bazı soruları da saçma ve gülünç bulabilirsiniz. Ancak çocuğunuz size ne soru sormuş olursa olsun, öncelikle çocuğunuzun neyi öğrenmek istediğini anlamaya çalışmalı, onu anladığınızı ifade edip sorusunu çocuğun anlayabileceği sadelikte cevaplamalısınız. Çocuğun sorularına gülerek, alaycı bir tutumla yaklaşmamalısınız. Tüm soruların cevabını bilmeniz gerekmez. Bazen sizin de tam bilmediğiniz bir konu ile ilgili bir soru sorabilirler. Böyle bir durumda çocuğa dürüstçe; "Bunu ben de tam bilmiyorum, ama bu konuyu seninle beraber araştırabiliriz" gibi bir cevap verip çocuğu önemsediğinizi göstermeniz ve onun için zaman ayırmanız çocuğun kişisel saygı ve gelişimine katkıda bulunacaktır.
Ayrıca çocuğun sorduğu sorulara cevap verirken onun da sorgulamasını sağlamak amacıyla; "Sence neden olabilir?", "Sen bu konuda ne düşünüyorsun?", "Bir tahminin var mı?" gibi sorularla çocuk düşünmeye yönlendirilebilir. Özellikle ebeveyni tarafından soruları yanıtlanan çocuklar, okulda da anlamadıkları şeyleri daha rahat sorabilirler. Öğretmenine daha fazla soru sorabilen çocukların, genellikle derslerinde daha başarılı oldukları gözlenir. Bunun tam tersi değerlendirildiğinde; sorularına cevap verilmeyen, soruları geçiştirilen çocuklar, kendilerini değersiz hissederler. Okulda da soru sormaktan çekinirler. Daha fazla düşünen, sorgulayan ve araştıran çocuklar, gelecekte de daha başarılı olacaklardır. Bu sebeple çocukların soruları sabırla cevaplandırılmalıdır.

Çocuklar neden fazla soru sorarlar?

Çocuğun çok soru sorması, zeki ve meraklı olduğunu gösterebileceği gibi çok kaygılı olduğunu da gösterebilir. Bunu anlamanın yolu çocuğun sorularının içeriğine bakmaktır. Eğer çocuğunuzun sorduğu sorular; "Bu yemeği yesem hastalanır mıyım?", "Kalbim hızlı attı, ölecek miyim? ","Bu gece eve hırsız girer mi?", "Sol elimle yesem bir şey olur mu?" gibi sıklıkla endişe içeriyorsa, bir uzmandan destek almak oluşabilecek bir problemin önüne geçmede yararlı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0