NET VE NET OLMAYAN SINIRLARIN FARKI

Sınır koymak çocuk yetiştirmede özgürlük kavramının tam olarak kavranması, sorumluluk, iş birliği ve otokontrolün öğrenilebilmesi açısından önemlidir. Çocuk için zorlayıcı ve incitici olmadan veya tutarsız mesajlar vermeden nasıl sınır konacağını her ebeveyn bilmelidir. Net ve net olmayan sınırların farkı nedir gelin bakalım.

NET VE NET OLMAYAN SINIRLARIN FARKI

Sınır koymak neden önemlidir?

Sosyal hayatın bir gerekliliği olarak sınırlar hayatın her alanında bulunur. Sınırlar sayesinde bireyler diğerlerinin haklarına saygı çerçevesinde kendi özgürlüklerini yaşayabilir. Çocuklara bu kavramlar henüz sosyal hayata tamamen dâhil olamadıkları çocukluk zamanından itibaren kazandırılırsa, bu durum sağlıklı bir sosyal gelişmenin temelini oluşturabilir. Çeşitli sınırlar ve kurallar hayatın olmazsa olmazı olduğu için çocukları da bu durumla uyumlu hâle getirmek anne ve babaların temel görevleridir.

Çocuklara sınırları öğretirken önemli olan sınırın nasıl olduğudur. Eğer durumlara göre esneyen, her seferinde farklı bir biçimde hareket edilen belli belirsiz bir sınırdan bahsediliyorsa bu durum uyumu oldukça zorlaştırır. Belli belirsiz olan sınırların yanı sıra, sınırlar net de olabilir. Bu olması gereken sınır biçimini ifade eder. Eğer uyulması gereken belli bir durum varsa gerekliliğin yerine getirilmesi için sınırların net olması çocuklar için daha açık ve anlaşılırdır. Çocuğun duruma uyum sağlaması belli belirsiz sınırlardansa net sınırlarla daha fazla mümkündür.

Net ve Net Olmayan Sınırların Farkı nedir?

Çocukların uyması beklenen net sınırlar konusunda tutarlılık çok büyük önem taşır. Anne ve babaların kendi aralarındaki tutarlılığı ilk gerekliliktir. Eğer anne ve baba sınırlar hakkında farklı yaklaşımları benimsiyorsa yani birinin onayladığı bir durumu diğeri reddediyorsa bu durumda çocuk sınırları tam olarak anlayamayabilir. Buna ek olarak sınırları işine geldiği gibi esnetmek için ebeveynlerinin farklı tutumlarından yararlanabilir. Diğer bir tutarsızlık hâliyse durumlara göre esnekliktir. Eğer bir sınır varsa bu her durumda net ve belli olmalıdır. Buna ek olarak sınırların ve kuralların benimsetilmesi noktasında söylenen sözlerin, verilen sinyallerin de tutarlı olması gerekir.

Kimi sınırlar belli belirsizdir. Bu sınırlar da çocukların tutarsızlığı algılamasına ve uyumu reddetmesine neden olur. Bu durumda davranışlar ve söylenen sözler birbirini destekler nitelikte değildir. Çocuğa bir şeyi yapmaması gerektiğini söylerken hâlen daha yapıyor oluşuna göz yummak çocuğun sınırı tam olarak anlayamamasına neden olabilir. Kurallara uyumsuzluk konusunda ısrarcı olan çocuklar için belli belirsiz sınırlar sürekli deneme şansları olan konular olarak algılanır. Çocuklara konulan sınırların net ve anlaşılır olması uyumu kolaylaştırır.

NET OLMAYAN SINIRLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0