BEBEĞİNİZ İLİŞKİLER DÜNYASINI ÖĞRENİYOR

Bebekler doğdukları ilk zamanlarda nesne kavramı, insanlar ve sesler arasındaki ilişkileri anlayamazlar. Yukarıda, içeride, dışarıda gibi kavramları zamanla, gözlemleyerek öğrenirler. Bu kavramları öğrenmeleri 26. haftayı bulur ve bu bilgiler 26. haftanın en önemli sıçramalarından biridir.

BEBEĞİNİZ İLİŞKİLER DÜNYASINI ÖĞRENİYOR

Nesne kavramı bebekler için ne ifade eder?

Bebekler dünyaya ilk geldiklerinde, çevrelerini yetişkinlerden çok daha farklı algılarlar. Nesneler arasındaki ilişkiyi, cisimlerin varlığını sürdürme sürecini anlayamazlar. Bu nedenle bebekler ilk aylarda gözlerinin önünden kaybolan cisimlerin var olmaya devam ettiğini bilmezler. Çocuklar etraflarını gözlemledikçe nesnelerin, insanların, seslerin nasıl işlediğini anlamaya başlarlar. Bebeğinizin öğrendiği bu yeni bilgiler, algısını değiştirdiği için çocuğunuz ilk başlarda biraz tedirgin olabilir. Çocuğunuz, algıladığı bu yeni dünyaya alıştıkça yaptığı huysuzluk da azalacaktır.

26 haftalık bir bebek yaptığı gözlemler sonucunda çevresindeki cisimlerin birbirleri arasındaki ilişkisini çözmeye başlar. Nesneler ve insanların, sesler ve görüntülerin arasındaki ilişkileri kurmaya başlaması onun dünyayı farklı algılamasına neden olur. Artık bebeğiniz bir şeylerin birbirinin içinde, dışında, yanında, önünde olduğunun farkındadır. Bebeğiniz cisimler arasındaki mesafeleri de görmeye başlar. Yani çocuğunuz artık kendisiyle sizin arasındaki mesafeyi fark edip uzakta olduğunuzda telaşa kapılabilir. Bebeğiniz henüz yeni emeklemeye başladığı için, uzaklaştığınızda size ulaşamayacağını düşünür ve telaşa kapılır. Bu durum da bebeğinizin size son günlerde daha düşkün olmasına neden olabilir. Emeklemeye yeni başlayan bebeğiniz bir yandan size düşkün olurken bir yandan da çevreyi gözlemlemek için özgürlük isteyecektir. Çocuğunuz artık bir şeyleri kendi başına oluşturabileceğini anlamaya başlayacağından nesneleri kutuların içinden çıkartıp tekrar yerine koyabilir. Elektrik düğmeleri, oyuncak müzik aletleri, sesin açılmasına neden olan uzaktan kumandalar artık bebeğinizin dikkatini daha çok çekecektir. Sesler ve davranışlar arasında bağlantı kurmaya başlayan bebek kapı zili çaldığında babasının geldiğini düşünebilir.

Bebeğiniz tüm bunların dışında kendi vücudundaki ilişkileri de çözmeye başlar. Örneğin vücudundaki uzuvları bir bütün olarak hareket ettirebileceğini fark eder ve daha kolay emeklemeye başlar. Bu haftalarda denge kurma çalışmaları yapan bebeğiniz tek başına ayakta durmaya çalışabilir. Normalde bebekler bu haftada yürümezken, bazı bebekler etrafındaki cisimlere tutunarak ilk adımlarını atabilir. Fakat tüm bu hareketler bebeğin endişelenmesine neden olabilir çünkü dengesini kaybedip düşeceğinin farkındadır. Bu nedenle bebeğiniz bir süre temkinli hareket etmeye çalışacaktır.

BEBEĞİNİZİN BEDENİYLE ÇEVRESİNİ KEŞFETMESİNE YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0