Nefes Borusu Tıkandığında Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri

Çocuklar yemek yerken veya bir şeyi ağızlarına aldıklarında kontrol edemeyip nefes borularına kaçırabilirler. Boğazlarına kaçan maddeyi bazen kendi kendilerine çıkarabilirler ancak başaramadıklarında müdahale etmek için gerekli yöntemleri bilmeniz önemlidir.

Nefes Borusu Tıkandığında Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri

İlk yardım kursu almak neden önemlidir?

Çocuklar boğazlarına veya nefes borularına kaçan cisimleri öksürerek veya başka doğal yollarla hava yollarını temizleyerek çıkarabilir. Çocuğun nefes borusuna kaçan cismin ardından bir süre öksürmesine, ağlamasına, müdahale etmemeli kendiliğinden çıkması beklenmelidir. Ancak çocuğunuz 2 veya 3 dakikadan daha fazla öksürdüğünde müdahale edilmeli, acil servis aranıp yardım istenmelidir. Eğer çocuğunuz morarmaya, zorlukla nefes alıp vermeye, tiz sesler çıkarmaya, konuşamamaya, ağlamamaya başladıysa aşağıda bahsedilecek ilk yardım yöntemlerini ve işe yarayabilecek kimi yöntemleri kullanmanız son derece önemli olabilir.

Ciddi olabilecek belirtileri gördüğünüzde öncelikle hemen acil tıbbi yardım istemelisiniz. Eğer gerekli ilk yardım yöntemleri hakkında bilginiz yoksa veya panik yaşayarak unuttuysanız ve yardım istemek için çocuğunuzun olduğu yerden ayrılmanız gerekiyorsa, çocuğunuzu da yanınızda götürebilirsiniz. İlk yardım yöntemlerini iyi bilseniz de o sırada endişe ve paniğe kapılabileceğinizden bunları iyi bilen birine danışıp ilk yardımı daha sonra uygulamanız uygun olacaktır.

Nefes borusuna kaçan bir cismi nasıl çıkarırız?

Nefes borusuna bir cisim kaçan çocuğunuzun arkasına geçip diz çökerek ve kollarınızı çocuğun beline dolayarak ilk yardım için kendiniz de uygun pozisyona gelin. Ardından ellerinizden birini yumruk hâline getirerek başparmağın olduğu tarafı çocuğunuzun gövdesinin, göbek deliğinin üzerine, göğüs kafesinin ortasına yerleştirin. Problem yaratabilecek iç organ yaralanmalarının önüne geçmek için göğüs kafesinin alt kenarlarına basınç uygulamamaya dikkat edin.

Çocuğunuzun vücudunun uygun bölgesine yerleştirdiğiniz, yumruk hâline getirdiğiniz elinizi diğer elinizle sararak hızlı bir şekilde yukarı ve içeri doğru bastırarak çocuğunuzun karın bölgesine itici şekilde basınç uygulamaya çalışın. Ancak bunu yaparken büyük çocuklara veya yetişkinlere uygulanması gerekenden daha az, çocuğunuzun mevcut yaşına, vücut ebatlarına uygun kuvvet uygulamaya dikkat edin. Her basınç uygulamasının ayrı bir hareket oluşturacak şekilde olmasını unutmayın. Bu uygulamaya beş defa, çocuğun nefes borusuna kaçan cismin çıktığı görülene kadar veya çocuğun nefes alıp vermesi normal düzene girene kadar devam edebilirsiniz.

Bu yöntemlerin yalnızca küçük çocuklar için olduğunu unutmamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0