MÜKEMMELLİK YANILGISI

Anne-babaların içine düştüğü en büyük yanılgılardan biri de mükemmellik yanılgısıdır. Fakat mükemmel çocuk diye bir şey yoktur. Yapılan araştırmalar ve gözlemler de göstermiştir ki çocuğunu kusursuz bir hâle getirmek isteyen anne ve babalar kaçınılmaz bir şekilde çocuklarını başarısızlığa sürükleyebilirler. Mükemmelliyetçi ebeveyn çocuğa baskı kurup zarar verebilir.

MÜKEMMELLİK YANILGISI

Mükemmelliyetçi ebeveyn olmak neden yanlıştır?

Çocukların gelişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri çocuğu bir baskı hissine ve kurallar yığınına sokmamaktır. Anne-babalar genelde çocuklarının yaramaz olmalarından şikâyet edebilirler. Bunun için doğal olarak aşırıya kaçan yaramazlıklarını cezalandırabilirler. Fakat bu cezalar çocuğun kişiliğini bastıran ve bir baskı hâline sokan katı uygulamalar hâline dönmemelidir.

Çocuğun başarılı olma isteği, anne babanın “kusursuzluk” isteği ile birleşirse ve bu istek tarafından bastırılırsa çocuğun sosyal ve zihinsel yapısında çok fazla olumsuz sonuca yol açabilir. Nitekim bu baskılama sonucu çocuğu “uslu”, “terbiyeli” ve “başarılı” bir kalıba sokmanın ileride çocuğun sıkıcı, karaktersiz ve ukala birisine dönüşmesine yol açabileceği söylenmektedir. Tabii ki de çocuğun uslu veya terbiyeli olması bir sorun oluşturmamaktadır. Fakat bunun bir kural veya baskılama sonucu sürekli böyle olması çocuğun gelişiminde önemli olumsuzluklara yol açabilir.

Çocuğu baskılamak yerine ne tavsiye edilmektedir?

Çocuğun baskılanması ve “mükemmelleştirme” çabasından sonra oluşacak en önemli psikolojik sorunlardan biri çocuğun öz güven problemleri yaşamasıdır. Bunun yanı sıra asosyal veya bencil bir karakter yapısı kazanma ihtimali de vardır.

Çocuğun baskılanması yerine anne-babanın, onu serbest bir tutum içerisinde bırakması tavsiye edilmektedir. Çünkü tamamen olmasa da bir nebze serbestlik tanınmış olan çocuk kendini çok rahat bir şekilde ifade edebilir. Karakterinin gelişimini kendi başına şekillendirecek fırsatları olabilir ve yaptığı yaramazlıklarla sıkıcı ve kurallardan oluşan bir düzen yerine eğlenceli bir çocukluk yaşayabilir.

KORKU VE ENDİŞELERİN ÇOCUKLARA ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0