Mükemmeliyetçi Ebeveynler

by Bebek Melekleri

Anne ve babaların çok fazla mükemmeliyetçi olmaları, çocuklardan bu yönde beklentiler içerisine girmeleri, çocukların gelişim süreçlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Anne ve babalar çocukların kapasitelerinin farkında olarak onların yapabileceği şeyler doğrultusunda beklentiler içinde olmaya özen göstermelidirler. Mükemmeliyetçi ebeveyn çocukları nasıl etkiler gelin bakalım.

Bazı anne ve babalar, fazla mükemmeliyetçi bir yapıda bulunduklarından dolayı çocuklarının da mükemmel olmasını ve her şeyin tam olarak yapılmasını onlardan bekleyebilirler. Ancak çocukların her şeyi her zaman başaramamalarının normal bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Çocuğun olumsuz etkilenmemesi için ebeveynler ne yapabilirler?

Mükemmeliyetçi anne ve babaların çoğu, çocukların gelişim dönemlerine, gelişim düzeylerine, kişilik özelliklerine. Zihinsel ve fiziksel becerilerine uygun olmayan çeşitli şeyleri çocuklarının gerçekleştirmesini bekleyebilirler. Böyle durumlarda, çocuklar söz konusu davranışları ya da etkinlikleri gerçekleştiremeyeceğinden dolayı. Anne ve babalarını hayal kırıklığına uğrattığını, onların artık kendisini sevmeyeceğini düşünüp kendini yetersiz hissedebilir ya da öz güveni zedelenebilir. Fazla mükemmeliyetçi olan anne ve babaların çocuklarında mutsuzluk ve umutsuzluk gibi duygular da meydana çıkabilir. Böyle olumsuz durumların oluşmasının önüne geçebilmek için anne ve babalar, çocukların kapasitelerinin farkında olarak onlara uygun beklentiler içinde olmalı, bu şartlara uygun olsa da bazı şeylerin her zaman başarılamayabileceğinin normal olduğunu unutmamalıdırlar.

Mükemmeliyetçi ebeveyn çocuğu nasıl etkiler?

Anne ve babaların, çocukların kapasitelerinin dışında olan, onların becerilerine ya da ilgi alanlarına uygun olmayan şeyleri çocukların başarmasını beklememeleri gerekir. Bunun yerine, çocukların ilgi alanları ve becerileri doğrultusunda bazı şeyleri başarmaları için çaba sarf etmelerini sağlamak daha uygun olacaktır. Çocukların çaba sarf ettikleri şeyleri mutlaka başarmasını değil. Becerilerini geliştirmesi için ve başarı kazanmak için çaba sarf etmesini beklemek daha uygun olacaktır. Böylece, anne ve babaların beklentileriyle çocukların sahip olduğu beceriler ve başarabileceği şeyler örtüşerek çocuğun kendine olan güveninin zedelenmesinin ya da kendini yetersiz hissetmesinin önüne geçilebilir. Bu durum aynı zamanda, çocukların sahip olduğu becerilerin gelişimini de sağlayacaktır.

Fazla mükemmeliyetçi olan anne ve babalar, çocuklar bazı şeyleri başaramadığında onlara bunu mutlaka gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade edebilirler. Bunun yanlış bir davranış olacağı söylenebilir. Başarması beklenilen durum, çocuğun becerileri ve kapasitesi dâhilinde olmasına rağmen gerçekleşmediyse bu durumun nedenlerini çocukla birlikte tespit edip bir dahaki denemede ona uygun yöntemler kullanarak bunu başarabileceğini anlatmak daha uygun olacaktır.

FARKLI GELİŞİM GÖSTEREN BİREYLERDE SOSYAL BECERİLERİN KAZANILMASI VE KULLANILMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

mukemmeliyetci-ebeveyn

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin