Motor Faaliyetleri ve Beceriler

Beşinci yıldan sonra çocuklar, günlük rutinleri sırasındaki tüm etkinliklerde kendilerinden daha emin ve çevik bir şekilde hareket edebilirler. Ayrıca bu dönemde motor faaliyetlerinde de gözle görülür bir ustalaşma olabilmektedir.

Motor Faaliyetleri ve Beceriler

Beş yaşındaki çocuğun beden duruşu ve motor becerileri nasıl gelişmektedir?

Beş yaşındaki çocuklar, genel olarak hem fiziksel hem de mental açıdan artık yetişkinlere daha yakın motor beceri ve yetkinlik beklenebilir. Hareketleri önceki yıllara göre daha keskindir ve güven vermektedir. Ebeveynlerse önceki yıllara oranla çocuklarının hareketleri ve dengeleri hakkında daha az endişeli olabilirler. Hem evde hem de dışarıda daha sakin bir kişilik ortaya koyabilirler. Yine de öğrenmeye hâlen çok meraklı ve talepkârdırlar. Bu yaş aralığında, çocukların sağlıklı bir gelişim gösterip göstermediğini yapabileceği bazı davranışlardan anlaşılabilir.

Beş yaşındaki çocuklar, hareketlerini müziklere uydurabilirler. Ayrıca ritim duyguları önceki yıllara göre daha belirgin olabilir. İnce bir çizgi üzerinde dengelerini kaybetmeden ve düşmeden yürüyebilirler. Hızlı koşma ve aniden durma, tırmanma, kaydıraktan kayabilme ve zıplama gibi hareketlerde artık ustalaşmışlardır. Gösterildiği takdirde sağ veya sol ayaklarından bir tanesini kullanarak tek ayak üzerinde 10-15 saniye kadar durabilirler. Sıçramayı ve zıplamayı özellikle oyunlarında çok kullanabilir ve tek ayaklarından güç alarak 2-3 metre öteye zıplayabilirler. Bu dönemde, kas gelişimleri önceki yıllara göre artmıştır, her iki elleriyle nesneleri sıkıca ve kuvvetlice kavrayabilirler. Dizlerini bükmeden ve dengede duracak şekilde eğilip parmak uçlarına dokunabilirler. Yine parmak uçlarında durabilir, yürüyebilir ve koşabilirler. Kuralları önceden belirlenmiş ya da rastgele olan herhangi bir top oyununu oynamayı çok sevebilir ve bu tür oyunlarda ustalaşabilirler. Yetişkinlerde olduğu kadar atik ve çevik olmasa da futbol, basketbol, voleybol, yakar top gibi oyunları severek ve çoğu zaman kurallarına riayet ederek oynayabilirler. Çoğu durumda, özellikle bu oyunları oynadığı bir arkadaş çevresi de edinmiş olabilirler.

İnce motor becerileri nelerdir?

Beş yaşındaki çocukların, yapabilmesi beklenen ince motor becerileri ise genellikle el-göz koordinasyonunun sağlıklı bir şekilde kullanıldığı eylemlerdir. Tek göz kapatıldığı takdirde iğne gibi ince ve küçük nesneleri yerlerinden alabilir, geri yerine koyabilirler. Hatta çoğu zaman (iğne gözü büyük olmak kaydıyla) ipleri, iğne gözlerinden geçirebilirler. Küp oyuncaklarından 6-7 basamaklı merdiven yapabilirler. Artık resim-çizim yaparken kalemleri, renkleri ve çizgileri ustaca çizip hayallerindeki kompozisyonu kâğıda aktarabilirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0