Motor Becerileri

by Bebek Melekleri

Her çocuğun hareketliliği yani motor becerisi farklı şekilde gelişir. Çocuklar esnekliklerini geniş bir zaman dilimi içinde ve çok farklı şekillerde geliştirirler. Bazı çocuklarda motor gelişme, hastalık veya engellilik nedeniyle bozulmuş ya da önemli ölçüde yavaşlamıştır. Hareket gelişiminde özel uyarım ve dikkat genellikle teknik desteğe ihtiyaç duyarlar.

Her çocuğun motor becerisi gelişimi aynı mıdır?

Çoğu çocuk sürünerek, gezinerek, özgürce yürümeyi öğrenir. Bazı çocuklar ise kendi hareket yollarını geliştirip yürümeyi öğrenmeden önce, sıralar, emekler, kayar ya da yuvarlanır. Zamanlama açısından da büyük farklılıklar oluşabilir. Bazı çocuklar erkenden oturmaya başlarken diğerleri daha geç otururlar, bazılarıysa daha erken adım atabilirken diğer bebekler tek başına bile ayakta duramaz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki 18 aylık ve üstü döneme giren bebeğiniz artık sokakta, parkta, çimde yardımsız ve desteksiz tek başına yürüyebilir, 20 aylık ve üstü dönemdeki bebeğinizse artık koşabilir bir motor becerisine sahip olmuştur.

Normal gelişim gösteren çoğu çocuk 18 aylık olduklarında yürümektedir. Kimi çocuklarsa 20. ayında doğru yürümeye başlarken bazı bebekler ise 9. aylıkken olduğunda emekleme aşamasını geçmiş yürümeye başlamıştır bile. Burada anlatılmak istenen şudur; her bebek farklı gelişim veya motor becerisine sahiptir ve yürüme dönemlerine göre bebekleri birbirleriyle kıyaslamak kesinlikle yanlış olur.

Çocuğunuz bu yeni kazanılmış yetenekleri çeşitli şekillerde denemek isteyecektir. Masa etrafında dolaşmak, halı üzerinde yürümek, çimlerde ve kumda yürümeyi deneyimleyip kendini iyi hissedecektir. Çocuğunuz belirli bir hedefe ulaşmakla ilgilenmez. Örneğin, bazı çocuklar “yürüyüş egzersizleri” ile o kadar meşgul olurlar ki diğer gelişim alanlarında bir süre az ilerleme kaydederler. Konuşurken biraz mola verebilir, resimli kitaplara veya oyuncaklara çok az ilgi gösterebilirler. Bu endişe verici bir neden olmamalıdır. Çocuğunuz birkaç hafta içinde diğer alanlarda gelişmeye devam edecek ve zaman kaybını çabucak telafi edecektir.

Hareketliliğin artmasıyla kaza riski de artar. Daire veya bahçedeki tehlike noktalarına karşı önlem alarak çocuğunuz güvenli bir şekilde ve büyük kısıtlamalar getirmeden hareket özgürlüğü sağlayabilirsiniz. Bebek yürüteçlerini kullanmanız tavsiye edilmez, kazalara sebep olabilir ve aynı zamanda yürümeyi geciktirebilir. Çocuğunuz yürüme alıştırmalarıyla yeni motor becerilerini çeşitli koşullarda kullanır ve koordinasyonunu, dayanıklılığını ve kas gücünü artırır.

BEBEKLERİN GÜVENLİĞİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin