Mide Bulantısını Engellemek

Yolculuk sırasında çocuklarda oluşan mide bulantısı ve rahatsızlık hissi tüm yolculuğunuzun sorunlu geçmesine sebep olabilir. Uçak, gemi, tren ya da araba fark etmeksizin görülebilen rahatsızlık bir çeşit hareket bulantısıdır.

Mide Bulantısını Engellemek

Mide bulantısının nedenleri nedir?

Hareket bulantısı beynin, vücudun hareket-algılama bölümlerinden alınan çelişkili bilgiler (iç kulak, gözler ve sinir uçları) sonucu ortaya çıkar. Yolculuktan kaynaklı mide bulantısı yetişkinlerde de görülebilmektedir. Riskli bir durum söz konusu değildir. Araç tutmasına iç kulak, gözler, kas ve eklem reseptörlerinden beyine ulaşan çelişkili enformasyonlar (bilgiyi dağıtma) neden olur. Yolculuk esnasında denge sisteminin 4 elemanından beyine farklı ve zıt iletiler ulaştığında araç tutması ya da tıp dilindeki adıyla hareket hastalığı ortaya çıkar. Örnek olarak, arabanın arka koltuğunda kitap okursak gözlerimiz hareketi algılamaz ancak iç kulağımız merkezi sinir sistemine hareket ettiğimiz uyarısını verir. İşte bu çelişkili uyarılar hareket hastalığına neden olur. Organizmanın uzayda nerede olduğunu bilemediği durumlarda ortaya çıkan bu hastalığın oluşumunu sıcak, kötü kokular, yağlı yemekler, aşırı gürültü ve stres kolaylaştırır. Sonucunda ise kötü bir mide bulantısı, soğuk terleme, yorgunluk, baş dönmesi, iştah kaybı veya kusma olacaktır. Araç tutmasının neden bazı çocukları diğer çocuklardan daha fazla etkilediği bilinmemektedir. Yeni doğan bebekleri etkilemese de 2 ile 12 yaş arasında olan çocukları etkilediği gözlemlenmektedir.

Çocuğun mide bulantı problemini nasıl çözeriz?

Yolculuk esnasında çocuğunuzun kitaplara, oyunlara veya filmlere odaklanması yerine arabanın dışında olanlara bakması için yönlendirin. Eğer çocuğunuz uyuyorsa, seyahat boyunca uyumakta bu konuda yardımcı olacaktır. Araba seyahati sırasında veya öncesinde çocuğunuza yağlı ve baharatlı yiyecekler vermeyiniz. Eğer seyahat zamanınız kısa olacaksa, yemek yemeği erteleyiniz. Eğer seyahat uzun olacaksa veya çocuğunuz acıktıysa, gitme zamanı gelmeden önce ona sadece atıştırması için küçük ve aperatif (kraker ve hafif içecekler gibi) gıdalar verebilirsiniz. Yolculuk esnasında aracın içerisini havadar ve temiz tutmanız önemlidir.

Eğer çocuğunuzu araba tutuyorsa, onu dikkatini dağıtacak konuşma, müzik dinleme veya şarkı söyleme gibi davranışlarla meşgul etmeye çalışın. Eğer çocuğunuz 2 yaşından büyükse ve uzun bir seyahat planlıyorsanız doktorunuza çocuğunuzu araba tutmaması için kullanabileceğiniz reçetesiz ilaçlar hakkında danışabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0