MEYDAN OKUYAN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM

Ebeveynler hem kendi hayatlarını kolaylaştırmak hem de çocuğa bir düzen içinde yaşamasını öğretmek için belli kurallar koyabilirler. Çocuklarsa genelde yasakları çiğnemeyi tercih ederler. Meydan okuyan çocuk ile iletişim kurarken dikkat edilmelidir.

MEYDAN OKUYAN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM

Meydan okuyan çocuk ile iletişim nasıl olmalıdır?

Ebeveyn, çocuğuna koyduğu kurallar konusunda her zaman net olmalıdır. Kurallar açıktır ve tartışılması gibi bir durum söz konusu değildir. Çocuk bunu bilirse daha temkinli yaklaşacaktır. Aksi bir durum olduğunda bile ebeveyn bu tavrını devam ettirmelidir. Çocukla bir kural üzerinde yapılacak iş birliği, o kuralın geçerliliğini çürütür, onu tartışmaya açık bir hâle getirir. Bu yüzden işbirliği yapmak yerine, kuralın neden koyulduğu açıkça çocuğa anlatılmalıdır.

Çocuklar neden yasakları çiğnemek isterler?

Ebeveyn, çocuğunun kuralları çiğnemesi yönünde davranışlar sergilediğini görüyorsa, sınırlamalar getirebilir. Mesela çocuğa evde top oynamak yasak olsun. Çocuğa topu sadece bahçede oynayabilme sınırlılığı getirilsin. Bu yasak çocuk tarafından bazen çiğnenmek isteyebilir. Genelde kurala uyan çocuk, artık bu kuralı pek de umursamayabilir. Böyle bir durumda ebeveyn, “Evde top oynamanın yasak olduğunu biliyorsun. Topu sadece bahçede oynayabilirsin. Buna rağmen oynamaya devam edersen topunu senden alırım,” diyerek netliğini ortaya koyabilir. Bu yaklaşım, inatçı olan çocuğu tatmin etmeyebilir. Ebeveynine, kural dışı seçenekler sunmaya başlayacaktır. Ebeveyn, bu seçenekleri kabul etmemeli, bunların sadece kendi seçimleri olduğunu, kuralın böyle olmadığını söylemesi gerekir. Böylelikle kural, tartışmaya kapanır.

Ebeveyn bu sınırları çizerken, bunların kendi sınırları olduğunu unutmamalıdır. Bunları belirlerken her zaman mantıklı bir zemine oturtmalı, çocuktan gelebilecek herhangi bir tepkiye karşı hazırlıklı olmalıdır. Mesela su tabancısıyla oynamayı seven çocuğa bu oyuncağıyla ancak bahçede oynayabileceği sınırı konulsun. Çocuğun evde bu oyuncakla oynadığını gören ebeveyn, “Eğer oynamaya devam edersen onu senden alırım, bununla sadece bahçede oynayabilirsin.” demelidir. Böylelikle sorumluluk çocuğun üzerine bırakılmış olur. Uymaması durumunda suçlu, kuralları koyan ebeveyn değil, kurallara uymayan çocuk olur.

Çocuklar yaşları küçükken her şeye meraklı ve istekli olacaktır. Gelen kurallara uymama konusunda ebeveynleriyle sık sık karşı karşıya gelecektir. Bu tip durumlarda ebeveynin yapması gereken şey, net olmak ve düşüncelerinde ısrarcı olmaktır. Çocuğa verilecek en ufak bir tolerans, kısa süre sonra kötüye kullanılabilir.

KIZGIN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0