Mevsimlere Göre Çocuklar İçin Besin Önerileri

by Bebek Melekleri

Mevsimlere göre çocuklar için sağlıklı besinler hakkında bilgi edinmek isterseniz makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sezon sezon hangi besinleri yedirebiliriz? Sezonunda besin almanın faydaları, içerdiği besin maddelerinin mevsiminde alınan besinlerde daha etkili olmasıdır. Eylül aylarında yedirebileceğiniz balık, sebze, meyveyle ağustos ayında yedirecekleriniz bir olmayabilir. Önemli protein kaynaklarına ve diğer yapı taşlarına sahip olabilmesi için bebeğinize besinlerini mevsiminde yedirmeniz tavsiye edilir.

Mevsimlere göre çocuklar için alabileceğiniz besinler nelerdir?

Sonbaharda; barbunya, çipura, sardalya, palamut, mezgit, lüfer, sardalye, izmarit, gümüş balığı, barbunya, kabak, kırmızıbiber, sivri biber, fındık, kavun, karpuz, üzüm, incir gibi besinler tüketebilirsiniz. Kavrulmuş fındık, ceviz ya da kurutulmuş meyveler yerine tazelerini tercih edebilirsiniz. Lahana, brokoli, yerelması, havuç, ıspanak, mandalina, portakal, elma, kivi, greyfurt, ceviz de yine sonbahar meyve sebzelerindendir.

Kış meyvelerinin, antioksidan seviyesi yüksektir. Pazı, pırasa, roka, nar, kestane, karalahana, karnabahar, ıspanak, nar, elma, mandalina, portakal, greyfurt, kivi, muz gibi sülfürlü bileşikler bu aylarda karşımıza çıkar. Bu kış aylarında tercih edebileceğiniz hamsi, kalkan, lüfer gibi balıklar çocukların beslenmesinde önemli rol oynar. Çocuklarınız her zaman meyve yemekten hoşlanmayabilir, yeni yemek harmanları yaparak çocuğunuzun yemesini sağlayabilirsiniz. Ayva, elma, portakal, muz bu harmanları yapabileceğiniz meyvelere örnek olarak gösterilebilir.

İlkbahar aylarında, meyve ve sebze ürünlerindeki değişimleri fark etmek kolaydır. Yeni dönem başlangıcında, bir sezon önce hasat edilen ürünler artık tükenmek üzeredir. Bu “yaz gelmek üzere” demenin bir başka yoludur. Bu sürede kuru baklagillerin kullanımını artırılabilir. Bitkisel protein içermelerine dikkat ederek sık sık bebeklerinize yedirebilirsiniz. Erik, elma, muz, kuşkonmaz, taze soğan, enginar; mersin, morina balığı, mercan yeniliklerden olabilir. Karaciğerleri temiz tutmak için enginar tercih edilebilir. Bebeklerinize bu besinlerle güzel çorbalar yapabilirsiniz. Kuşkonmazı herkes her zaman sofrasında tercih etmeyebilir ama besin zenginliği açısından bakılırsa C vitaminini en yukarıda tutan sebzelerden biridir.

Yaz aylarına geçtikçe sebzeler, meyveler değişim gösterecektir. Çilek, yeşil erik, dut, yenidünya (malta eriği) sofralarımızı renklendirecektir. Enginar, bakla, madımak, domates, salatalık, semizotu bebeklerinize mamalar hazırlamak için uygun malzemelerdir. Yaz aylarında bebeğinize antioksidan zengini, rengârenk meyveler yedirebilirsiniz. Akya, istavrit, kaya balığı yaz aylarında tüketilebilir. Bezelye, sivri biber, domates, dolmalık biber, kabak, taze fasulyeden bebeklerinize akşam yemeklerinde bol kırmızı bol yeşil zevki yaşatabilirsiniz. Bunların yanı sıra kavun, karpuz, şeftali, kırmızı erik, vişne, böğürtlen ile sağlıksız beslenmeye engel olabilirsiniz. Bebeğiniz meyveleri tek başına yemeyi reddedebilir. Bunu önlemek için üzerine bal dökebilirsiniz.

Özel çocukların güzel yönlerini görmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler