Mevsime Uygun Beslenme

Son yıllarda adını bile duymadığımız hastalıkların neden bu kadar arttığını merak ediyorsanız her şeyden önce beslenmenizi gözden geçirmeniz gerekiyor.

Mevsime Uygun Beslenme

Mevsime uygun beslenirken neye dikkat etmeliyiz?

Günümüzde yediğimiz besinlerin birçoğu sağlıksız ve bu sağlıksız besinler hastalıklara neden oluyor. Yetişkinlerin vücut dengesini olumsuz etkileyen sağlıksız besinlerin bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş bebeklerin vücuduna vereceği zarar kestirmek oldukça zor.

Konuya dair uzmanların ‘’Kışın satılan yaz meyve ve sebzeleri, doğal ortamlarda yetiştirilmiyor. Doğal olmayan ortamlarda yetişen sebze ve meyvelerin kanser riskini %70 oranında artırıyor.’’ uyarılarıyla sıkça karşılaşılıyor.

Doğal olmayan koşullarda yetiştirilen meyve ve sebzenin aynı zamanda çabuk bozulmaması, raftaki ömrü uzun olması için gelişimini tamamlamadan paketlenip depolanması da vitamin ve mineral yönünden eksik olduğunu göstermektedir.

Uzmanlar sağlıklı beslenmek adına alınacak en önemli tedbirin her bitkinin mevsiminde tüketilmesi olduğunu belirtiyorlar. Özellikle yaz meyve ve sebzelerinin kışın tüketilmemesine dikkat edilmesi gerektiğini dikkat çekiyorlar. Bebeğinizi, lezzetinin ve besin değerinin yüksek olduğu gıdalarla beslemek için mevsiminde ve taze gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz.

Mevsiminde tüketilmesi gereken besinler nelerdir?

Kışın tükettiğimiz salatalık, domates, patlıcan, biber, şeftali, karpuz, erik, muz gibi yaz sebze ve meyvelerin hiçbiri doğal ortamlarda, tarlalarda, güneş ışığında ve doğal gübrelerle yetiştirilmiyor. Naylon örtü ve benzeri kaplamaların altındaki seralarda, sıcak ortam sağlamak için yakılan kaloriferlerle, hızlı büyümesi için kullanılan hormonlarla, böceklerden korunmak için aşırı miktarda kullanılan tarım ilaçlarıyla yetiştiriliyor. Sağlığımızı tehlikeye atan koşullarda üretilen mevsim dışı meyve ve sebzeleri tüketmeyip mevsim ürünlerini tercih ederek vitamin ve mineral yönünden daha zengin beslenmemizi sağlayacaktır.

Mevsiminde tüketilmesi gereken meyve ve sebzelere ek olarak diğer bir besin maddesi de balıklardır. Avlanan balıkların soğuk hava depolarında muhafaza edilerek her an satışa sunuluyor olması balığın depoda beklediği sürece vitamin ve minerallerinin eksiliyor olması, besin değerini kaybetmesi ve taze olmadığı anlamına gelmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0