Mevcut Sorunla Baş Edebilmek

Uzmanlar, engelli bir çocuğa sahip olan anne-babaların, her çocuğun farklı olduğunu unutmadan kendi çocuklarının pozitif yönlerine odaklanmaya özen göstermeleri gerektiğini vurguluyor.

Mevcut Sorunla Baş Edebilmek

Engelli bir çocuğa sahip olan anne-babalar ne hisseder ve ne yapmalıdır?

Her anne-baba birçok zahmete katlandıktan ve dokuz ay boyunca heyecanla bekledikten sonra, kucağına sağlıklı bir bebek almanın hayalini kurar. Nasıl bir çocuk yetiştireceklerini, ona nasıl bir hayat sunacaklarını, büyüdüğünde nasıl bir genç kız ya da delikanlı olacağını hayal ederler. Daha bebek doğmadan hangi okulda okutacaklarının, hangi mesleğe sahibi olacağının planlarını yaparlar. Ne yazık ki bazen çocuklarının sağlıklarıyla ilgili yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunun haberini alırlar ve bu hayalleri bir kenara bırakmak veya ertelemek zorunda kaldıkları bir durumla karşılaşırlar.

Engelli çocuğa sahip aileler bu durumla nasıl başa çıkabilir?

Engelli bir bebeğe sahip olacaklarını öğrenen aileler, kaygı ile birlikte gelen bir hüzün bir keder içinde olurlar. Bununla birlikte şok, öfke, inkâr, sitem, üzüntü ve suçluluk gibi duyguları da beraberinde yaşarlar. Bu gibi durumlarda ailelerde çok sık görülen bir ön yargı da oluşur ve hatta siteme kadar uzanabilir; neden bu tür olayların hep kendilerini bulduklarını, neden bunun kendi çocuklarının başına geldiğini sorgularlar. Okları kendi üzerlerine çekerek kendilerinden kaynaklandığını düşünüp hayatı olabildiğince yine kendilerine ve yakınlarına zorlaştırırlar. Herkes sağlıklı bebeklere sahipken bu aileler için engelli bir bebeğe sahip olmak başarısızlık gibi görünebilir. Arkadaşlarının, aile yakınlarının sağlıklı bebeklerini kıskanabilirler. Biraz da anne-babanın karakteristik özelliklerine bağlı olarak yoğun bir çaresizlik hissi yaşayabilir ve hatta bebeklerini bırakıp gitme düşüncesine bile kapılabilirler. Sağlıklı bir bebek beklerken, özel bir bebeğin kendilerine ait olmadığına inanmak isteyebilirler. İnsanların tepkisinden, ön yargılarından ve bu durumla nasıl başa çıkacaklarından korkabilirler.

Ailelerin bu durumla nasıl baş edecekleri elbette ki birçok etkene bağlıdır. Ebeveynlerin böyle zor bir durumla nasıl başa çıktıkları, stresli durumlara ve genel olarak sorunlara yaklaşım tarzlarıyla birebir ilişkilidir. Çözüm odaklı ve eğitimli ailelerin, zor durumla başa çıkma kuvvetine sahip olanların bu konuda daha başarılı olabildikleri görülmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0