Memeyi İstemeyen Bebek

Emzirmek bir bebeği beslemek için en doğal olan yöntemdir. Ancak bazı durumlarda bebek annesinin memesini emmeyi reddedebilir. Bu durum genellikle geçici olsa da sebeplerini düşünüp çözmeye çalışmak faydalı olacaktır.

Memeyi İstemeyen Bebek

Memeyi reddetmesinin nedeni nedir?

Bebeğiniz memeyi emmek konusunda sizinle inatlaşıyorsa bunun altında pek çok farklı sebep yatıyor olabilir. Çok seyrek görülse de bebekler de bazen yetişkinler gibi öğün atlamak isteyebilir. Bu durum geçici meme reddi olarak karşımıza çıkar. Ancak bu durum geçici değilse ve bir süredir devam ediyorsa emzirmeyi sonlandırmadan önce üzerine düşünmek gerekir.

Bebekteki sağlık sorunları da meme emmesini engelleyebilir. Örneğin, burun tıkanıklığı olduğu zaman bebekler genelde emerken zorlanır. Emme sırasında ağzından nefes alamayan bebek, burnu da tıkanık olduğundan nefes alabilmek için emmemeyi tercih eder. Diş çıkarma döneminde damaklarda oluşan hassasiyet de bu durumu aynı şekilde etkiler. Emmeyi reddediyorsa bebeğiniz diş çıkarma döneminde olabilir. Kulak ağrısında veya pamukçuk sorununda da diş çıkarmadaki gibi emme sırasında acı durumu ortaya çıkar. Bebeğinizin emmesiyle ilgili bir sorun yaşıyorsanız öncelikli olarak sağlıklı olduğundan emin olmalısınız.

Memeyi istemeyen bebeğe ne yapılmalıdır?

Bebeğinizin bir sağlık sorunu olmadığından eminseniz sütünüzün durumuyla ilgili bir sorun olup olmadığını düşünebilirsiniz. Anne sütü anne tarafından üretilen bir vücut salgısıdır. Annenin beslenme alışkanlıkları sütün tadı konusunda belirleyicidir. Eğer anne baharat açısından zengin veya güçlü tat ve kokuya sahip olan besinler tüketiyorsa bu sütüne de yansır. Bebek sütün tadından rahatsız olduğu için memeyi reddedebilir. Sütün tadını sadece annenin yedikleri değil salgıladığı hormonlar da değiştirir. Tekrar gebe kalma durumu veya adet döngünüzün başlaması sütün tadını etkiler.

Sütün geliş hızı her annede aynı değildir. Bebeğinizin çok aç olduğunda sütün gelmesini beklemekten hoşlanmaz. Bu gibi durumlarda önceden sağdığınız sütlerden vererek bebeğinizin açlığını bastırıp sabretmesine yardımcı olabilirsiniz. Memenin reddi sırasında sizin gerginliğiniz bebeğinize de yansıyarak bu konuda sizinle inatlaşmasına yol açabilir.

Memenin reddedilmesi durumu bazen tek bir meme için geçerli olabilir. Bebeğiniz kendine bir favori meme belirleyip sürekli oradan emmeyi isteyebilir. Bu durum alışkanlıktan, tercih ettiği tarafa yattığında daha rahat hissetmesinden veya o taraftaki kolunuz tarafından daha iyi sarılıyor olmasından kaynaklanabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0