Bebeği Memeden Kesmek

by Bebek Melekleri

Memeden kesme. Bebeğinizi bir süre sonra bardaktan veya biberondan beslemeye başlayabilirsiniz. Bunun için size ve bebeğinize en uygun zamanı, yöntemi ve onu nasıl besleyeceğinizi belirlemeniz faydalı olacaktır.

Memeden Kesme Bebeği memeden kesmek için ne yapmalıyız?

Emzirme, sadece bebeğin beslenmesine değil anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesine de katkı sağladığından bebeğinizi sütten keserken karmaşık duygular içerisinde olmanız normaldir. Bunu zamana yayarak ve bu süreçte bebeğinize bolca sevgi ve şefkat göstererek memeden kesme sürecini yumuşak bir geçiş hâline getirebilirsiniz.

Bebeğinizi memeden kesmek için doğru zamanı seçmek önem arz edebilir. Bazı uzmanlara göre bebekler 1 yıl boyunca emzirilme devam edilebilir. Bunun en önemli sebebi anne sütünün bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve bebeğin gelişimi için gerekli olan maddeleri içerisinde tam olarak bulunduruyor olmasıdır. Bebeği ne zaman memeden keseceğinize karar vermek, bebeği en iyi gözlemleme ve ihtiyaçlarını tespit etme şansı olan size aittir. Çoğu zaman bebeklerin katı gıda ile beslenmeye başladığı 6. ayda, memeden kesme süreci kendiliğinden başlayacaktır. Başka yiyeceklerle tanışan ve hareket kabiliyeti fazlalaşan bebekler, genellikle bir yaşından sonra emmeyi kendiliğinden bırakacaktır. Bebeğiniz diş çıkarma döneminde veya bir hastalık geçirdiği dönemdeyse, memeden kesmeyi biraz daha ertelemeniz faydalı olacaktır.

Bebeğinizi memeden keserken bunu birden yapmamalı, aşamalı bir yol izlemelisiniz. Memeden kesme sürecinde, önce gün içindeki öğünler olmak üzere her iki, üç günde bir, bir öğünü atlayabilirsiniz. Bir süre sonra bebeğinizi sadece gündüz ve gece emzirmeye devam edip gün içinde başka yöntemlerle beslemeye başlayabilirsiniz. Her bebeğin memeden kesilme süreci, durumuna veya annenin yaklaşımınıza göre farklı uzunluklarda olacaktır. Bu süreci aceleye getirmeden bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda hareket ederek ona uygun tamamlamayı unutmamalısınız.

Bir yaşından önce memeden kesilen bebekler, demir takviyeli mamalara ihtiyaç duyabilir. Bu konuda doktorunuzdan tavsiye alıp ona göre hareket etmeyi unutmamalısınız. Bebek 1 yaşına gelmeden ona inek sütü verilmesi de çoğu uzman tarafından tavsiye edilmeyecektir. Memeden kesme sürecinde ilk kez biberonla beslenecek çocuklara biberonu annesi yerine başka birinin vermesi daha uygun olacaktır. Annesinin kokusunu alan bebek, emmek için inatçı davranabilir. İlk etapta yavaş akan bir biberon emziği kullanmak da çocuğun biberona alışması için faydalı olabilir.

Bebeği Mamayla Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

1 yorum

Caner 16 Ekim 2020 - 23:30

Güzel yazı, güzel site. Aranan bilgiler için güzel bir kaynağa benziyor.

Reply

Yorum Bırakabilirsin