Çocuklarda Masalların Önemi

Kitap okumak çocukların hayal gücünü genişletir. Bu nedenle çocuklara kitap okuma alışkanlığı sağlamak çok önemlidir. Kitap okuma alışkanlığını çocuklara en güzel kazandıracak olan edebi metinse masaldır. Çocuklar için masalların önemi vardır.

Çocuklarda Masalların Önemi

Çocuklar için masalların önemi nedir?

Masallar çocukların hayal dünyasına hitap etmekle kalmayıp yetişkinlerin de hayal dünyasına hitap etmektedir. Bu sebeple çocuklarına masal okumak her anne-baba için eğlenceli bir hâle gelmektedir. Masal yapısı gereği gerçeküstücüdür. Bu sebepledir ki hayal edilen her şey masallarda can bulabilmektedir. Bu nedenle masala edebiyatta “olmazı mümkün kılan” da denmektedir. Masal, bu yönlerinden ötürü diğer edebi türlerden ayrılıp çocukların en gözde edebi türü olmuştur.

Masalların içerisinde doğa yasalarının herhangi bir geçerliliği olmamasından dolayı çocukların düşünce biçimiyle örtüşmektedir. Çocuklar hayal dünyalarında konuşan köpekler, uçan atlar veya dev insanlar oluşturabilirler. Fakat bunlar onlara yetişkinler tarafından anlatıldığı yahut okunduğu zaman onlara güven verir ve onların düşünme biçimini geliştirir. Bu nedenle masalla iç içe olmak onların hayata daha geniş veya farklı açılardan bakmalarına yardımcı olur.

Katı, hoşgörüsüz veya hayal gücüne sahip olmayan yetişkinlerin genellikle çocukluklarında masal olmamıştır. Bu tarz insanlar da hayattan keyif almayan ve tek düze bir yaşamı tercih eden insanlardır. Çocukların bu tarz insanlara dönüşmemesi için onları masalla beslemek gerekmektedir.

Elbette masalın öğretici yönü sadece hayal gücünü geliştirmek değildir. Masal dinleyen çocuklar, anlatılanları can kulağıyla dinler. Bu sayede dinleme-anlama becerisi masal dinlemeyen çocuklara nazaran çok daha gelişmiş olur. Dinleyip anlayan çocuk bunları hayatına uygulamaya başlar. Okuma, yazma veya herhangi bir konuda daha iyi gelişme gösterir. Anlama kapasitesini artırdığı için insanların ne demek istediğini tam olarak doğru anlar. Bu sebeple öğretilen herhangi bir konuyu kavraması masal dinlemeyen çocuklara nazaran daha gelişmiştir.

Masallar çocukların hayatı anlamlandırması açısından da ayrı bir önem taşımaktadır. İyiyi, kötüyü, kurnazı, cimriyi, cesuru bu masallar sayesinde erkenden öğrenir ve hayatında karşılaştığı insanları öğrendiklerine göre kıyaslayabilir. Aynı zamanda insan karakterinin iyi yanlarını da öğrenmekle kalmayıp bunu kendi karakteri üzerinde de uygulayabilir. Masallar kötüyle iyiyi ayırt edebilmeye yardımcı olduğu için ve kötülüğün cezalandırıldığını iyiliğinse ödüllendirildiğini gören çocuk yaptığı seçimlerde hep doğru ve iyi olandan yana seçim yapmasına sebebiyet verecektir.

DİSLEKSİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0