Bebeğin Mamayla Beslenmesi

by Bebek Melekleri

Mama ile beslenme. Anne sütü, bebeğin bir süre boyunca tek besin kaynağı olabilecek besleyiciliktedir. Zorunlu hâller veya başka sebeplerden dolayı bebek, anne sütü yerine mamayla da beslenebilir. Bu süreçte göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalardan söz edilebilir.

Mama ile beslenme, anne sütünün karşıladığı besin ihtiyacını bebek için karşılayabilecek özellikteki gıda maddeleridir. Bu sebeple, zorunlu hâller veya başka sebeplerle bebeğini emziremeyen annelerin, bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayamadığını düşündürecek bir neden bulunmamaktadır.

Mama ile beslenme Mama ile beslemenin avantajı nedir?

Bebeği mama ile beslemenin, emzirmeye kıyasla en büyük avantajı, bebeği sadece annenin değil herkesin besleyebilecek olmasıdır. Böylelikle annenin iş yükü azalabilir ve anneler dinlenmek, başka ihtiyaçlarını karşılamak ve işlerini halletmek için gün içinde daha çok vakit bulabilirler. Aynı zamanda mamaların rahatça taşınabilmesi, her yerde, her zaman bebeği besleme olanağı sunmasının da bebeği mamayla beslemenin avantajlarından olduğu söylenebilir.

Mama ile beslemenin avantajları olduğu gibi emzirmeye kıyasla dezavantajlı olduğu bazı durumlardan da söz edilebilir.

Biberonun ve mamanın, her öğünden önce hazırlanması gerektiğinden emzirmeye oranla daha fazla iş yükü oluşturacaktır. Ayrıca biberonun veya bebeğe mamanın verildiği malzemenin her öğünden sonra temizlenmesi, sürekli olarak yeterli mamanın bulunup bulunmadığını kontrol etme gerekliliği, emzirmeye kıyasla kimi dezavantajlı durumları oluşturabilir. Ayrıca emzirmenin mali açıdan neredeyse hiçbir külfetinin bulunmaması, mamaların maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, bebeği mamayla beslemenin bu konuda dezavantajlı bir durum oluşturduğu söylenebilir.

Bebeğin mamayla beslenesine karar verildiğinde, bebek hastaneden eve geldiği andan itibaren evde yeterli mamanın ve bebeğin beslenmesi için gerekli olan malzemelerin bulunmasına dikkat edilmelidir. Hastanedeki sağlık personelinden, eve gelmeden önce bebeğinizi nasıl besleyeceğiniz konusunda yardım ve tavsiyeler almanız da faydalı olacaktır.

Bebeği mamayla beslemek için gerekli olacak malzemelerden bazılarının; 8 adet 230 cc’lik biberon, 8-10 adet biberon emziği, emzik kapağı ile emzik halkası, biberon fırçası, ölçme kabı ve bebek maması olduğu söylenebilir.

Bebeğinizi beslerken, biberona koyduğunuz mamanın emzikten doğru hızda akmasına dikkat etmelisiniz. Mamanın çok hızlı veya çok yavaş akması, bebeğin hava yutmasına ve buna bağlı olarak sıklıkla gaz problemi yaşamasına veya mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Biberonu ters çevirdiğinizde, mama saniyede bir damla olacak şekilde akıyorsa doğru bir hızda aktığı söylenebilir.

Bebeği Memeden Kesmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

2 yorumlar

Caner 16 Ekim 2020 - 23:28

Güzel yazılmış, yararlı buldum. Bilgiye ihtiyacı olan insanlar için güzel bir site.

Reply
Ayaz 17 Ekim 2020 - 01:05

Gayet yararlı bir makale olmuş öğrenmek istediğim her şeyi öğrendim teşekkürler.

Reply

Yorum Bırakabilirsin