Mama Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mama hazırlarken, mamayı gereken şekilde hazırlayıp bebeğinize vermek, bebeğinizin sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Mamaları saklarken de uygun koşullarda bulundurmaya özen göstermelisiniz.

Mama Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mama hazırlarken neye dikkat etmek gerekir?

Mama hazırlarken öncelik vermeniz gereken ilk konunun hijyen olduğunu söylenebilir. Mama hazırlarken veya bebeğinize vereceğiniz diğer gıdaları bebeğiniz için uygun duruma getirirken ellerinizi yıkamayı unutmamaya, kullandığınız malzemeleri mutlaka iyice yıkayıp durulamaya özen göstermelisiniz.

Su ilave edilerek hazırlanan toz mamalara ve konsantre sıvı mamalara, kutunun üzerinden yazan miktar kadar su eklemeye dikkat etmelisiniz. Bu miktardan daha fazla veya daha az su ilave edilerek hazırlanan mamalar gerekli besin değerlerini karşılayamayacağından veya başka olumsuz durumlara sebep olabileceğinden uygun miktarda su ilave etmeye özen göstermelisiniz.

Bebeğinizin doğru ve sağlıklı beslenmesini sağlamak için mama hazırlarken dikkat etmeniz gereken başka noktalardan da söz edilebilir.

Biberon, kaşık gibi bebeğin beslenmesinde kullanılacak araçları satın aldıktan sonra, ilk kullanımdan önce 5 dakika boyunca suyun içinde kaynatarak sterilize edebilirsiniz. Daha sonraki kullanımların ardından ise bu malzemeleri su ve sabunla temizleyerek üzerinde bebeğinize zarar verebilecek bakterilerin oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Kullanımı hazır mamaları açmadan önce kutusunu iyice çalkalamanız gerekebilir. Toz mama kullanırken ise mamanın içinde verilen ölçü kaşığıyla biberona uygun miktarlarda mama ekleyin. Kaşığın kuru olmasına dikkat etmelisiniz.

Aksi yönde bir ibare bulunmayan mamaları ısıtmanız, bebeğiniz için bir fayda ve zarar getirmeyecektir. Eğer bebeğinizin sevdiğini düşünüyorsanız mamayı ısıtabilirsiniz. Mamayı ısıtmak için içinde mama olan biberonu sıcak suyun içinde birkaç dakika bekletebilir veya akan ılık suyun altında bir süre tutabilirsiniz. Mamanın sıcaklığını kontrol etmek için bileğinize birkaç damla mama dökebilirsiniz. Mamanın sıcak değil ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Mamayı ısıttıktan sonra biberonu iyice çalkalayarak bebeğinize verebilirsiniz. Eğer mama artarsa kalan mamayı saklamayıp çöpe atmanız uygun olacaktır.

Hazırladığımız mamayı nasıl saklamalıyız?

Mamaları saklarken de uygun koşullarda muhafaza etmeniz önem taşır. Kutusu açılmamış mamaları serin ve nemsiz, kuru bir ortamda bulundurmaya gayret etmelisiniz. Kullanıma hazır mamaları açtıktan sonra, kalan mamayı kutunun kapağını iyice kapattıktan sonra genellikle 24 ila 48 arasında buzdolabında saklayabilirsiniz. Daha önce açılmış mamayı bu süreden daha fazla saklamamanız tavsiye edilir. Konsantre sıvı mama veya toz mamaları önceden hazırlayıp biberonla buzdolabında saklarken her biberonun üstüne mamayı hazırladığınız tarih ve saati yazmayı ihmal etmeyin. Hazırladığınız mamaların 24-48 saat içinde tüketilmesine dikkat etmelisiniz. Bu süreden daha fazla dolapta kalan mama varsa çöpe atmanız faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0