Laktoz İntoleransı

Çocuğunuzun son zamanlarda süt ve süt ürünleri tükettikten sonra sindirim problemleri yaşadığını fark ettiyseniz çocuğunuzda laktoz intoleransı olabilir.

Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı nedir ve nasıl bir rahatsızlıktır?

Laktoz intoleransı, süt şekeri olan laktozun sindirilmesinde yaşanan zorluk olarak bilinmektedir. Bazı insanlar doğuştan laktozı sindiremezken, bazıları da çeşitli sebepler neticesinde zamanla laktozu sindirmekte sıkıntı yaşarlar.

Çocuğunuz son günlerde sindirim konusunda sıkıntı yaşıyorsa, bir süre yediklerini ve sindirim durumunu takibe almanın faydası olacaktır. Süt alerjisi ve laktoz intoleransı farklı rahatsızlıklardır. Eğer çocuğunuz daha önce süt ve süt ürünlerini sindirmekte güçlük çekmediyse süte alerjisinin olması düşük bir ihtimaldir. Çocuklarda süt alerjisi ilk bir yılda görülmektedir ve belirtiler laktoz intoleransından farklıdır. Süte alerjisi olan çocuklarda genelde egzama, ishal, kabızlık, iştahsızlık, yorgunluk gibi belirtiler görülürken, laktoz intoleransı olan çocuklarda kramp, gaz şişkinlik ve ishal gibi belirtiler görülebilir. Eğer çocuğunuz ilk iki yıldan sonra geçirdiği bir mide rahatsızlığından sonucu süt ürünlerini sindirmekte güçlük çekiyorsa, bu durum laktoz intoleransından kaynaklanıyor olabilir.

Çocuğunuzda laktoz intoleransı belirtilerini dört haftadan fazla bir süredir gözlemliyorsanız, daha az laktoz içeren bir diyet oluşturması konusunda diyetisyeninize danışmanız tavsiye edilir.

Bu süreçte normal süt yerine kalsiyum destekli sütler kullanmak faydalı olabilir. Bu sütlerde de artırılan kalsiyumdan dolayı laktoz daha az bulunmaktadır. Sert peynirler yerine daha yumuşak peynirleri tercih etmek, az miktarda aktif kültür bulunduran yoğurtlar kullanmak ve laktoz alımını yemek saatleriyle kısıtlamak da çocuğunuzun laktoz sindirimi konusunda kolaylık sağlayabilir.

Çocuğunuzun bu yaşlarda süt ve süt ürünlerinden alacağı besinlere çok ihtiyacı vardır. Bu ürünleri tüketemediği durumlarda, süt ve süt ürünlerinde bulunan besinleri farklı yerlerden alması için takviyelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat bu ürünler gereğinden fazla yağ ve şeker içerebileceğinden, diyetisyeninizle birlikte, çocuğunuzun nasıl bir diyet uygulayacağını belirlemeniz gerekmektedir. 

Çocuğunuzun laktoz alımını azaltmanıza hatta laktoz alımını tamamen kesmenize rağmen şikâyetleri devam ediyorsa sorunun kaynağını bulmak için mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0