KURALLARI BENİMSETMEDE SINIRLAYICI YAKLAŞIM

Çocukların içlerinde bulundukları topluma uyum sağlamaları, sosyal gelişimleri ve kişiliklerini şekillendirmeleri için konulan kurallara dair yaklaşım her ebeveyn için farklıdır. Sınırlayıcı yaklaşımı seçen ebeveynler, hoşgörüsüz ve baskıcı olarak uyumu sağlamaya çalışır. Çocuğa kuralları benimsetme aşamasında sınırlayıcı olunabilir.

KURALLARI BENİMSETMEDE SINIRLAYICI YAKLAŞIM

Çocuğa kuralları benimsetme için ne yapabilirim?

Çocuk eğitimi konusunda ebeveynlerin nasıl bir yaklaşımı benimseyeceği pek çok faktöre bağlı olarak şekillenir. Anne ve babaların kişisel özellikleri, kendi yetişme biçimleri, içinde bulunulan sosyal çevre, çocuğun mizaç özellikleri gibi birçok durum çocuğa karşı nasıl bir yaklaşımın benimseneceği konusunda belirleyicidir. Kuralların benimsetilmesi noktasında kullanılan yaklaşım biçimi çocuğun uyum davranışını da etkiler.

Kimi çocuklar kurallara uymamak konusunda ısrarcıdır. Bu durumda anne ve babalar çocuklarının uyumsuzluğuna karşı birtakım haklarını elinden almayı veya bazı konularda sınırlar koymayı çocuğu ikna etmek için kullanabilirler. Bu durumda çocuğun yaptığının yanlış olduğunu ve devam ederse sınırlamalarla karşılaşacağı için kurala uyacağını düşünürler. Ancak bu yaklaşım anlık bir çözüm olsa da uzun vadede çocuğun uyumlu davranışlar sergilemesi açısından yeterli olmaz. Onaylanmayan durumun durdurulması için kullanılan sınırlama yöntemi sağlıklı iletişimin öğrenilmesine katkı sağlamaz.

Kuralları benimsetmede sınırlayıcı yaklaşım doğru mudur?

Kurallara uyumsuzluk hâlinde çocuğu sınırlama yaklaşımı, çocuğu çözüme dâhil etmeyen bir yöntemdir. Bu durumda çocuk kuralı algılamaktan ziyade sınırlamaya karşı olumsuz hisler geliştirir. Bunun sonucunda kurallar karşısında inatçı bir tavır takınan çocuklar için sınırlamalar öfke problemlerine yol açabilir. Sınırlamalara daha büyük uyumsuzluklarla karşılık verilmesi de olasıdır. Bu durum anne-babalar ve çocukları arasında çatışmaya ve bir mücadeleye dönüşür. Uyumlu ve ılımlı çocuklar ise olası kural ihlalleri karşısında karşılaştıkları sınırlamaları anlayışla karşılayabilir.

Çocuklarına karşı sınırlayıcı bir tavır takınan ebeveynler, çocuklarıyla aralarındaki ilişkide bir yönetici gibi davranırlar. Çocuk üstünde üstünlük kurmak, kendi isteklerini benimsetmek, durumları geçici olarak çözmek onlar için yeterlidir. Genellikle bu tavrı benimsemiş ebeveynler kendi çocukluklarında da bu tarz bir yetiştirme tarzı ile büyümüştür.

Çocukları kontrol altında tutmaya çalışmak, kurallara uyumsuzluğu sınırlamalar ile cezalandırmak, hata yapmasına müsaade etmemek, korku ile üstünlük sağlamaya çalışmak çocukları disipline etmede tercih edilen oldukça yanlış davranışlardır. Bu yaklaşımda çocuğun söz hakkının bulunmaması sorunun sebebini anlamamasıyla sonuçlanır. Anne ve babaların çözümü tamamen üstlenmesi çocukları sorumluluk almaktan alıkoyar. Bu yaklaşımda çocuk mizacına göre anne ve babasıyla inatlaşmayı sürdürebilir ve duruma boyun eğebilir. Her ikisi de çocuğun disipline edilmesinden ziyade bastırılmasının bir sonucudur.

KURALLARI BENİMSETMEDE HEM HOŞGÖRÜLÜ HEM SINIRLAYICI OLMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0