Kurallara Uymaları İçin Çocukları Motive Etmek

Çocuklara belirli konular hakkında, onlara uygun şekillerde bazı sınırlar koymak, sosyal ve davranışsal becerilerinin gelişimine katkıda bulunabilir. Çocukların koyulan bu sınırlara uyması için anne ve babaların onları motive etmesi, onların koyulan kurallara ve sınırlara daha kolay uyum sağlaması için faydalı olabilir.

Kurallara Uymaları İçin Çocukları Motive Etmek

Çocukların kurallara uyması için ne yapılmalıdır?

Anne ve babaların, çocukların yaşlarına, becerilerine uygun bazı kurallar ve sınırlar belirlemesi onların toplumsal kurallara uyum, başkalarına saygı duyma, grupla birlikte hareket edebilme gibi bazı sosyal ve davranışsal becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabilir.

Çocuklar, anne ve babalarının kendilerine bazı konular için koyduğu kural ve sınırlara uyum sağlamakta bazen zorlanabilir. Çocukların bu kurallara uymasını ve sınırlar çerçevesinde hareket etmesini sağlamak için anne ve babaların onları motive etmesi uygun bir davranış olacaktır.

Anne ve babaların, koydukları kurallara uyulmasını sağlamak için genellikle iki farklı şekilde davranacağı söylenebilir. Bazı anne ve babalar, kurallara uyulması için çocuklarını cesaretlendirip onları sergiledikleri olumlu davranışlar neticesinde övüp yardım ederek, istedikleri davranışların çocuk tarafından sergilenmesi için onları teşvik ederler. Bazı anne ve babalar ise kurallar çocuğa belirtildikten sonra çocuğun belirlenen sınırlar içinde hareket etmediğini gördüklerinde onlara kızıp çeşitli yaptırımlar uygulayarak istedikleri davranışın görülmesi için uğraşabilirler. Ancak çocukların kurallara aykırı hareket ettiği zamanlarda onlara kızmak, cezalandırmak, fazla sert tepki göstermek gibi davranışlar çocukta istenen davranışın sergilenmesini daha da zorlaştıracaktır. Bu nedenle çocukların belirli sınırlar içinde hareket etmesini sağlayabilmek için anne ve babaların onları cesaretlendirmesi, motive etmesi, zaman zaman aykırı davranışlar sergilendiğinde ise kuralları çocuğa hatırlatarak onlara uyması gerektiğini, nasıl uyabileceğini belirtmek daha uygun bir davranış olacaktır.

Çocuğa sınır koyarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Belirlenen kural ve sınırların net olmaması, çok fazla sınırlandırıcı olması ya da çocuğun içinde bulunduğu gelişim seviyesinin üzerinde, onun anlayamayacağı, fiziksel olarak gerçekleştiremeyeceği şekillerde olması kurallara uymayı zorlaştıracaktır. Çocukları çok fazla sınırlandıran ya da onların anlayamayacağı kurallar çok sık ihlâl edileceğinden dolayı anne ve babaların da sık sık çocukları uyaracağı, onlara kurallara uymadıklarını belirteceği söylenebilir. Bu durum, çocuğun nerede hata yaptığını anlayamamasına ve öz güven kaybı gibi durumların yaşanmasına neden olabilir. Bu sebeple çocuklar için kural ve sınırlar belirlenirken onların fiziksel, zihinsel, duygusal gelişim dönemlerine uygun olmaya özen gösterilmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0