Kulak Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğumdan itibaren ilk yıllarda kulak sağlığına ne kadar dikkat edilirse yetişkinlikte işitme problemleri yaşama olasılığı o kadar düşük olur. İşitme duyusu gebelik döneminden itibaren aktiftir. Kulak ve işitme sağlığı oldukça önemli olduğu için dikkat edilecek noktaları da önemsemek gerekir.

Kulak Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulak sağlığı için yapılması gerekenler neler?

Kulak ve işitme sağlığı için önemli olan anne ve babaların bu konuda dikkatli olmasıdır. Dikkatli bir aile çocuğundaki olası bir problemi gözlemleyerek doktoruyla paylaşırsa işitmeyle ilgili pek çok sorun çözülebilir. Yeni doğan bir bebeğe yapılan işitme testinde problem olması hâlinde sürekli olarak takipte olunacaktır. Ancak bir sorun yoksa çocuğunuz dört yaşına gelene kadar herhangi bir işitme testi yapılmayacağı için bu süreçte sizin gözlemleriniz çok önemlidir.

Kulak temizlerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Kulak temizliği konusunda yapılan en büyük yanlışlardan biri kulağı pamuklu çubuk veya parmakla kurcalamaktır. Kulak zarı kulak kepçesine çok yakın bir yerdedir. Bu sebeple kurcalama sırasında kulak zarına zarar verebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemlerle kirleri daha içeri itebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun kulağını temizlemek istiyorsanız sabunlu bir bezle kulak kepçesini silin. Kulak deliğinde sabit bir kir gördüyseniz doktorunuza nasıl temizleyeceğinizi danışın.

Kulak enfeksiyonu ciddi ve ağrılı bir enfeksiyon biçimidir. İşitme kaybına sebep olabileceği için bir enfeksiyon riskinden şüpheleniyorsanız zaman kaybetmeden doktora gidin. Tütün mamulleri bu enfeksiyon türünü artırıcı etki gösterir. Çocuğunuzu sigara içilen ortamlardan koruyun.

Gürültü geçici olduğunda çok büyük bir sorun değildir. Ancak sürekli olması hâlinde bu sebeple işitme kayıpları meydana gelebilir. Aşırı gürültü kulak sağlığı için tehlikelidir. Ayrıca çocuğunuzda korku, ürkeklik ve kalp atışlarında düzensizliğe de sebep olabilecek ciddi bir problemdir. Çocuğunuz için tercih ettiğiniz oyuncakların yüksek sesli olmaması, TV ve radyonun sesini belli bir düzeyde tutmanız veya çocuğunuzu çok gürültülü ortamlardan korumanız onun için faydalı olacaktır. Çocuğunuzla birlikte çok gürültülü bir ortama girmek zorunda kaldıysanız küçük kulak tıkaçlarını kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz sizi her konuda örnek alır. Bu sebeple sesinizi yükseltmeniz ve kulağının yakınında bağırmanız hâlinde o da aynı şeyi başkalarına yapacaktır. Bu yüzden bağırmamaya ve sesinizin tonu konusunda dikkatli olmaya çalışın.

Çocuğunuzun kulak sağlığı için onu tamamen yalıtılmış bir biçimde büyütmek mümkün değildir. Böyle bir durum mümkün olsa bile doğru değildir. Çocuğunuz için sesi engelleyici tıkaçlar kullanıyorsanız yine de her şeyi duyduğuna emin olun. Aksi takdirde dış dünyaya karşı algısını zayıflatmanız olasıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0