Küçük Kızlar İçin Genital Bakım Önerileri

Genital bölge bakımı, bebeklikten itibaren hassas davranmanız gereken bir konudur. Bakımda olası aksamalar veya hatalar enfeksiyon riskini beraberinde getirir. Bunun için küçük kızınızın genital bakımı için pek çok noktaya özen göstermelisiniz.

Küçük Kızlar İçin Genital Bakım Önerileri

Genital bölge bakımına neden dikkat etmeliyiz?

Ebeveynlerin en önemli görevleri, çocuklarının sağlığı ve güvenliği için gerekli tüm önlemleri almak ve bu doğrultuda hareket etmektir. Küçük bir bebek dünyaya getirdiğinizde kendi kişisel bakımınız gibi onun da kişisel bakımı konusunda özenli olmalısınız. Bebekler hatta belli bir yaşa gelene kadar çocuklar sizin bakımınıza muhtaçtır. Gerekli yeterliliğe ulaştığı zaman çocuğunuza tek başına neleri nasıl yapması gerektiğini öğretmeli ve belli bir süre gözlemleyerek hatalı noktalarda düzeltmelisiniz. Bebekler ve küçük çocuklar sizin bakımınıza, büyük çocuklarsa rehberliğinize ihtiyaç duyar.

Küçük kızların temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler neler?

Bebeklik döneminin çocukluktan ayrıldığı en önemli nokta bezlenmedir. Çocukluk dönemine geçiş bir bebeğin bezi bıraktığı dönem olarak düşünülebilir. Bebeğinizin ilk doğduğu günden itibaren bezlenme konusu ebeveynler olarak sizin kontrolünüzde olduğu için bu konuda gerekli bakımı yapmak da sizin görevinizdir. Kız bebekler için genital bölge temizliği ve bakımı konusunda hassas davranılması gerekir.

Kızınızın bezinin uzun süre ıslak kalmaması için özen gösterin. Islak bez pişik ihtimalini artıracağı için olası bir enfeksiyona zemin hazırlayabilir. Pişik oluşumunun önüne geçmek için tercih ettiğiniz bezin hava alan bir bez olduğundan emin olun. Tahrişe ve kızarıklığa yol açabilecek kimyasal içerikli veya alkollü ıslak mendilleri kullanmaktan kaçının. Bezleme sırasında kızınızın genital bölgesini dikkatlice temizleyin. Önden arkaya doğru sildiğinizden emin olun. Çünkü arkadan öne doğru silindiğinde çoğunlukla dışkının vajinaya bulaşma ihtimali yüksektir.

Küçük kızınız bezi bıraktığı zaman ona temizliğini nasıl yapması gerektiğini öğretin. Tuvaletini yaptıktan sonra kendini arkadan öne doğru temizlemesi gerektiğini söyleyin ve nasıl yapacağını gösterin. Bez kullanmayı bıraktıktan sonra çamaşır kullanımı ve hijyeni konusuna da dikkat edin. Pamuklu ve terlemeyi önleyecek türde çamaşırlar genital bölgenin nem oranın yükselmesinin önüne geçer. Çocuğunuzun çamaşırını her gün değiştirmek konusunda da özen gösterin.

Yıkanma sırasında çocuklar için üretilmiş parfümsüz ve içeriği temiz bir vücut şampuanı kullanın. Saç için kullandığınız şampuanın akarak genital bölgeyle temas etmediğinden emin olmak için buna göre bir pozisyon tercih ederek yıkayın. Bazı şampuan ve sabunlar tahrişe bunun yanında da enfeksiyona sebep olabilir. Bu yüzden bu tür bir sabun kullanmamaya ve banyo sonrası kızınızın vücudunu iyice durulamaya özen gösterin.

Kızınız genital bölge bakımı için yeterli olgunluğa ulaşa kadar sizin kontrolünüzdedir. Öncelikle kendiniz bu konuda bilinçlenerek kızınızı bu konuda daha iyi koruyabilir ve eğitebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0