Küçük Çocuklarda Psikososyal Gelişimin Önemi

Çocuk gelişiminin en önemli noktalarından biri, psikososyal gelişimdir. Psikososyal gelişimi sağlıklı ilerleyen çocuk, çevresiyle iletişim kurarken daha az sorun yaşayacaktır.

Küçük Çocuklarda Psikososyal Gelişimin Önemi

Psikososyal durum nedir ve ne işe yarar?

Çocukların kendini değerlendirmeye başlayıp çevresine uyum sağlaması durumuna psikososyal durum denmektedir. Çocuğun psikososyal gelişimi hem şimdi hem de büyüdüğünde çevresindeki ilişkilerine yön verecektir. Çocukların psikososyal gelişimi, kişilikleriyle birlikte şekillenir. Çocuklar bu süreçte kendilerinin farkına varırlar ve çevrelerindeki sosyal hayatta bir yer bulmaya çalışırlar.

Psikososyal gelişim, insanın hayatı boyunca devam eder. Biz yetişkinler de sürekli olarak psikososyal gelişimimizi devam ettiririz. Çocuklar da bizim gibi davranışlarıyla çevrelerini etkileyebilir ya da çevrelerindeki insanlardan etkilenebilirler. Çocuğunuzun psikososyal gelişimini sağlıklı sürdürebilmesi için sizin de onu iyi etkilemeniz gerekir çünkü evin dışına çıkmadan önce çocuğunuzun bileceği tek sosyal çevre siz olacaksınız. Çocuğunuz insanları ilk önce sizden ve sizin davranışlarından öğrenecektir. Daha sonra okula başlayıp başkalarıyla tanıştıkça, sizden başka insanlar da olduğunu görecek ve davranışlarını ona göre şekillendirecektir. Yeni bir çevreye giren çocuk, burada duyguları ve düşüncelerini paylaşması gerektiğini öğrenecektir. Eğer tek yaşayan bir çocuğunuz varsa ona küçüklükten itibaren paylaşımcı olmayı öğretebilirsiniz. Böyle yaparak çocuğunuz okula başladığında yeni girdiği ortama daha kolay adapte olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocukların psikososyal gelişimi önemli midir?

Çocukların iç dünyaları, sosyal gelişimlerini de etkilediğinden, psikolojileri sosyal gelişimlerinden ayrı tutulamaz. Çocuğunuz başkalarıyla iletişime geçip onlarla sosyalleştikçe kendisini bu sosyal çevre içerisinde konumlandırmak isteyecektir. Okuldaki arkadaşlarıyla uyum sağlamak için yeni zevklere merak salabilir ya da okulun popüler çocuğu olmak isteyebilir. Çocuğun kendini konumlandırma sürecinde iç dünyası devreye girer ve bu durum çocuğunuzu olmayı istediği kişiye ulaşmak için perçinler.

Çocuğunuzun sosyal hayatında aktif ya da pasif olması sizin ona olan ev içindeki davranışınızla şekillenebilir. Çocuğunuza “Sen yapamazsın.”, “Bu çok tehlikeli!” gibi cümlelerle yaklaştığınızda onun cesaretini kırıp ileride risk almaktan korkmasına neden olabilirsiniz. Çocuğunuza vereceğiniz destek, onun sosyal hayatta daha aktif olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle çocuğunuz olan yaklaşımlarınızı gözden geçirin. Hatalı yaklaştığınızı düşündüğünüz bir nokta varsa bunu düzeltmeye çalışın. Çocuğunuz sizdeki değişimi fark edip kendini de değiştirebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0