Küçük Çocuklarda Okula Bağlı Yorgunluk

Yuvaya yeni başlayan çocukların eve tükenmiş bir şekilde dönmeleri normaldir. Bunun nedeni okulda aşırı yorulmalardan ziyade yeni bir ortama ayak uydurmaya çalışmalarındandır.

Küçük Çocuklarda Okula Bağlı Yorgunluk

Küçük çocuklar neden okuldan aşırı yorgun olarak gelirler?

Yuvaya yeni başlayan çocuğunuzun, eve yorgun dönmesi sizi telaşlandırabilir. ‘Acaba çocuğuma fazla mı yükleniyorlar?’ diye sorgulayabilirsiniz. Ama çocuğunuzda gördüğünüz yorgunluk normaldir. İki yaşındaki bir çocuk için yeni bir düzene alışmak zor olabilir. Yeni girdiği bu ortama ayak uydurmaya çalışması ya da alışık olduğu düzeni geride bırakması çocuğunuzun yorgun görünmesine neden olabilir.

Çocuğunuz evdeyken günlük düzeni, siz ne kadar planlasanız da doğaçlamalara açıktır. Vakitler esnetilebilir. Ama yuvalarda durum böyle değildir. Yapılan her aktivitenin belirli zamanları vardır ve çocuğunuzun bu zamanları esnetmesi pek mümkün değildir. Evdeki esnek saatlere alışan bir çocuk için yuvadaki disipline alışmak zaman alabilir. Evdeyken uyuduğu saatlerin yuvada oyun saati olması ve uyumaya alışık olduğu saatte oyun oynaması çocuğunuzu yoran başka bir durum olabilir.

Evdeki tek çocuk olmaya alışkın bir çocuk için başka çocuklarla iletişim kurmak, onlarla oyun oynamayı ve paylaşımı öğrenmek de onun için yorucu olabilir. Yuvadaki çocuklarla iletişim kurmakta sıkıntı yaşıyor olabilir. Paylaşmak istemediği bir oyuncak için ağlama krizine girebilir ya da oyununda koyduğu kurallara uymayan çocuklar canını sıkabilir. Böyle bir durumda çocuğunuza zaman tanımanızda fayda vardır. Çocuğunuzdan girdiği bu yeni ortama hemen alışmasını beklemek yanlış olabilir.

Çocuğunuz yuvadan yorgun döndüğünde ona fazla yüklenmemeye çalışın. Onu daha fazla yorabilecek aktivitelerden kaçının. Zihnini yorabilecek bir oyun ya da fiziksel güç gerektirebilecek sporlardan uzak durmanızda fayda vardır. Akşam çocuğunuzu daha fazla yormak, gerektiği kadar dinlenmemesine ya da ertesi gün okula gitmek istememesine neden olabilir. Çocuğunuzla akşamları vakit geçirmek istiyorsanız yorucu aktiviteler yapmak yerine onunla sohbet etmeye çalışın. Gününün nasıl geçtiğini sorun. Arkadaşlarıyla arasının iyi gidip gitmediğini öğrenmeye çalışın. Böylece okula uyum sağlamak konusunda ne kadar yol kat ettiğini de öğrenebilirsiniz. Şikâyetçi olduğu konularda yardımcı olup olamayacağınızı görebilirsiniz.

Çocuğunuzda yorgunluk hali devam ediyorsa ne yapmalıyız?

Çocuğunuzdaki yorgunluk, bir aydan fazla devam ediyorsa doktorunuzla konuşmanızda fayda olabilir. Bu süreçte çocuğunuzun yeni düzene alışmış olması gerekir. Düzene alıştığı hâlde hâlâ bitkinse, bunun nedenini doktorunuz ve çocuğunuzun öğretmeni yardımıyla öğrenmeye çalışın. Sorunları gidermek konusunda onların tavsiyelerine uymaya çalışın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0