Küçük Çocuklarda Mızıldanma Sorunu

Küçük çocuklar istediklerini yaptırabilmek için sürekli mızıldanırlar. Bu sorun ebeveynler için bir süre sonra dayanılması güç bir hâl alabilir ama bununla başa çıkmak imkânsız değildir.

Küçük Çocuklarda Mızıldanma Sorunu

Çocuklar neden mızırdanırlar?

Her çocuğun mızıldanma dönemi olmuştur. Küçük çocukların bebekken yaptıkları huysuzluklar ileriki dönemde kendini mızıldanma olarak gösterebilir. Genelde bunu ebeveynlerine istediklerini yaptırmak için kullanırlar ve çoğu zaman başarılı olurlar.

Ebeveynler için mızıldanmalar bir süre sonra dayanılmaz bir hâl alabilir. Eğer bunun devam etmesine izin verirseniz, çocuğunuz büyüdükçe bu alışkanlığını devam ettirebilir. Mızıldanmaların ortadan kalkması için uygulayabileceğiniz bir tedavi olmasa da bu can sıkıcı durumun azalmasını sağlayabilirsiniz.

Mızıldanmalar genellikle çocuklar ilgisiz kaldığında ortaya çıkar. Çocuğunuz sizin ilginizi çekebilmek için böyle bir yönteme başvuruyor olabilir. İlgisiz hissetmemesi için çocuğunuz sizinle vakit geçirmek ya da konuşmak istediğinde bu isteğini ertelememeye çalışın. O sırada işiniz varsa ve erteleyebiliyorsanız erteleyin. Çocuğunuzun sıkılmasını önleyin. Yapacak bir şey bulamayan çocuklar vakit geçirmek için mızıldanabilirler. Ona uğraşacak yeni şeyler bulmaya çalışın. Çocuklar acıktıklarında ve yorulduklarında da mızıldanmaya başlarlar. Bu nedenle çocuğunuzun yemek saatlerine dikkat edin ve yorulduktan sonra uyumaya teşvik edin. Böylece mızıldanmasına neden olacak sebepleri azaltmış olursunuz.

Çocuğunuzun mızıldanırken çıkardığı sesleri ve normal konuşmasını kaydedin. Kendisi mızıldanırken çıkardığı sesin farkında olmayacaktır. Bunları ona dinleterek mızıldandığında ne kadar rahatsız edici olabileceğini ona göstermiş olursunuz. Muhtemelen çocuğunuz da kendi mızıldanma sesinden memnun olmayacaktır. Çocuğunuz istediği bir şeyi güzelce söylediği zaman onu tebrik edin. İstediği şey sizi memnun etmese de ‘Bana bunu güzelce söylediğin için teşekkür ederim. Sen böyle konuşunca daha mutlu oluyorum.’ diyebilirsiniz.

Çocuğunuzun mızıldanmasının önüne geçebilmek için aç kalmamasına dikkat edin, yemek saatlerinin düzenine uyun ya da uykulu hissediyorsa uyutun. Kısacası mızıldanmasına neden olabilecek şeyleri önleyin. Yine de mızıldanıyorsa problemi bağırmadan çözmeye çalışın. Bağırmak bir çözüm olmadığı gibi bu problemin kalıcı olmasına neden olabilir. Çocuklar bu yaşlarda ebeveynlerinin dediklerinin tersini yapmayı severler.

Çocuğun mızıldanmasının önüne geçebilmek için ne yapılmalıdır?

Çocuğunuzun mızıldanmalarına teslim olmamaya çalışın. Sakinliğinizi koruyarak böyle yaptığında istediğini elde edemeyeceğini anlatın. Normal sesini kullandığında onu dinleyeceğinizi söyleyin. İstediğini normal bir sesle söylediğinde bu isteğini gerçekleştirmeye çalışın. Eğer abur cubur istiyorsa onun yerine meyve seçeneğini sunun. Eğer çocuğunuzun istediği şeyi gerçekleştirmek için vaktiniz yoksa yaptığını işe onu dâhil etmeyi deneyin. ‘Şu an seninle oynayamam çünkü evi toplamayı bitirmem lazım. Bana yardımcı olursan işimiz daha çabuk biter ve seninle oynayabilirim.’ diyebilirsiniz. Böylece siz oynayana kadar çocuğunuz da sizinle birlikte oyalanmış olur.

Çocuğunuzun mızıldandığı konu hakkında dikkatini dağıtmaya çalışın. İstediği şey yerine daha yapılası bir şeyi çekici hâle getirip onu uygulayabilirsiniz. Mesela çikolata yemek istiyorsa ‘Akşam babanla birlikte güzel bir yemek yiyeceğimizi unuttun mu yoksa?’ diyebilirsiniz.

Çocuğunuz, kendini doğru ifade edemediğinden de mızıldanıyor olabilir. Ona kendini ifade edebilmesi için yardımcı olun. Onunla konuşarak asıl derdinin ne olduğunu çözmeye çalışın. Böyle yaparak hem çocuğunuzu konuşmaya teşvik edebilirsiniz hem de duygularını rahatça ifade edebilmesi için ona fırsat tanımış olursunuz. Mızıldanmalar bazı çocuklarda altı yaşına kadar devam edebilir ama çoğunlukla istediklerini elde etmenin tek yolunun bu olmadığını anladıklarında bırakırlar. Eğer çocuğunuz altı yaşından sonra da mızıldanmaya devam ediyorsa doktorunuzla bu konu hakkında konuşmanız gerekebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0