Küçük Çocuklarda Kucak Alışkanlığı

Çocuklar yürümeyi ilk öğrendiğinde bu onlara heyecan verir. Bu heyecan geçtikten sonra bunu bir zorunluluk olarak algılayabilirler ve kucakta taşınmayı isteyebilirler. Ama bunun bir alışkanlık olmasını engelleyebilirsiniz.

Küçük Çocuklarda Kucak Alışkanlığı

Çocuklar neden kucakta taşınmak isteyebilir?

Çocuklar için öğrendikleri her yeni şey bir başarı ve gurur kaynağıdır. Ebeveynleri tarafından takdir edilmek de hoşlarına gider ve sürekli öğrendiklerini tekrar edebilirler. Fakat heyecanları geçtikten sonra bu aktiviteler onlara birer zorunluluk gibi gelebilir.

Yürümek de çocuklar için ilk önce heyecan duyarak yapılan bir aktivitedir. Ebeveynlerine ihtiyaç duymadan hareket edebilmek hoşlarına gider. Fakat heyecanları geçtiğinde onlardan bu hareketin sürekli beklenmesi onlara zorunluluk gibi gelmeye başlar ve yürümeyi reddedebilirler.

Çocuğunuzda oluşan bu isteksizliği, yürümeyi onun için eğlenceli bir hâle getirerek aşabilirsiniz. İşe ilk başta çocuğunuzun dikkatini yürüme eyleminden uzaklaştırarak başlayabilirsiniz. Birkaç şey almak için dışarı çıktığınızda küçük oyunlar oluşturmak faydalı olabilir. Kaldırımda bulunan gri taşlara basmadan yürümeye çalışmasını söyleyebilirsiniz. Çocuklar bu tarz eğlenceleri severler. Gri çizgilere basmadan yürüyebileceği konusunda onu teşvik edebilir, bunu başardığında da takdir edebilirsiniz. Böylece başarı elde etme hissi çocuğunuzun dikkatini yürüme eyleminden uzaklaştıracaktır.

Kucakta taşınma alışkanlığından vazgeçirmek için ne yapılmalıdır?

Market alışverişi sırasında ona küçük görevler verebilirsiniz. Makarnaları bulmasını rica edebilirsiniz ya da içinde kırılacak şeylerin olmadığı küçük bir torbayı taşımasını isteyebilirsiniz. Ama bunların sizin için önemini vurgulayın. “Senin yardımın olmadan bu alışverişi tamamlamam zor olabilir, bu nedenle bana makarnaların yerini bulabilir misin?” ya da “Bu torbayı taşımasaydın tüm bu poşetlerle eve varmamız zor olabilirdi.” diyerek sizin için önemli bir iş yaptığını vurgulayabilirsiniz. Bu hem çocuğunuzu yürümeye teşvik edebilir hem de kendini işin ucundan tuttuğu için iyi hissedebilir. Çocukların kendine güvenebilmesi için bir şeyleri başarabildiklerini görmek önemli olabilir.

Çocuklar, boyları kısa olduğunda kalabalıkta yürümek istemeyebilirler. Çünkü önlerini görmelerini engelleyen bir sürü uzun boylu insan vardır ve bu durum onları bunaltabilir. Bu gibi durumlarda arada durun sakin bir yere geçin ve çocuğunuzla biraz ilgilenin. O zaman çocuğunuz kendini yetişkinlerin arasında kaybolmuş gibi hissetmez.

Çocuğunuz yürürken onu acele ettirmeyin. Unutmayın ki minik bacaklarıyla size yetişmesi zor olabilir. Onu sürekli çekiştirmeniz ve koşturmanız yürümeyi istememesine neden olabilir. Yürürken çocuğunuza ayak uydurmaya çalışın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0