Küçük Çocuklarda Kaba Davranışlar

İki yaşına gelmiş çocuklar için kendilerinden başka önemli bir şey yoktur. Bu yüzden bazen karşılarındakini kırabilecek davranışlarda bulunabilirler. Çocuğunuza iyi bir çocuk olmayı öğretebilirsiniz.

Küçük Çocuklarda Kaba Davranışlar

Çocuklar neden kaba davranışlar gösterir?

İki yaşındaki bir çocuk için kendisine gösterilen ilgi ve oyuncakları dışında pek önemli bir şey yoktur. İstedikleri gibi davranıp istediklerini elde edebileceklerini düşünürler. İyi ve kötü davranış arasındaki farkı henüz öğrenmemiş olabilirler.

Küçük çocuklarda benmerkezci ve bencil davranışların görülmesi normal bir durumdur. Özellikle henüz okula başlamamış tek çocuklarda bu duruma daha sık rastlanabilir. Çünkü daha önce oyuncaklarını paylaşmaları gerekmemiştir. Ebeveynlerinin odak noktası odur. Kendini de yeni keşfetmeye başladığı için tek önemli şeyin kendisi olduğunu düşünebilir. Böyle bir durumda çocuğunuz okula başladıktan sonra arkadaşlarına kötü davranabilir ya da evinize gelen misafirlerin yanında kaba davranışlarda bulunabilir. Bencil davranışlar, kardeşleri olan ya da diğer çocuklarla daha fazla vakit geçiren çocuklarda daha az görülebilir.

Çocuğunuzun kibar olmasını nasıl sağlarız?

Çocuğunuzun gösterdiği bu kötü davranışların sizi üzmesine izin vermeyin. Bu yaştaki bir çocuğun kaba davranması normal bir durumdur. Fakat bu davranışlarını geride bırakabilmesi için sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Kendi ihtiyaçlarının bile yetişkinler tarafından karşılandığı bir dönemde başkalarına yardımcı olmasını beklemek biraz yanlış olabilir.

Çocuğunuza paylaşımcı ve iyi kalpli olmayı öğretmek biraz zaman alabilir. Çocuğunuzun arkadaşlarına karşı kaba davranışlarını azaltmak için sizin gözetiminizde başka çocuklarla daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Onların da kabul ettiği durumlarda oyunlarına dâhil olup çocuğunuzu ona belli etmeden arkadaşına yardımcı olması konusunda yönlendirebilirsiniz. Eğer okula gidiyorsa meyveleri biraz fazla koyarak arkadaşlarıyla paylaşmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzdan bunu isterken neden yapması gerektiğini söylemeyi ihmal etmeyin. Bunu ondan rica etseniz de eğer neden yaptığını bilmiyorsa algılaması pek mümkün olmayacaktır. Çocuğunuza “Buraya fazladan elma koydum, bir kısmını arkadaşlarına da verir misin? Çok güzel görünüyor belki onlar da tadına bakmak isteyebilir.” gibi cümleler kurabilirsiniz.

Çocuğunuzun bu süreçte iyi örneklere de ihtiyacı olabilir. Sonuçta bu yaştaki çocuklar ailelerini gözlemekte ustadırlar. Bazı şeyleri sizin yaptıklarınızdan da öğrenirler. Çocuğunuza iyi örnek olabilmek için sizin de paylaşımcı bir ebeveyn olmanız gerekir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0