Küçük çocuklara sahip ebeveynlerin taşınma süreci biraz zor geçebilir. Küçük çocuklara sahipseniz taşınma sürecini kolaylaştırmalısınız. Taşınma süreci, yetişkinler için can sıkıcı bir hâl alabilir ama bu durum ebeveynler kadar çocuklar için de sıkıntılı bir süreçtir. Çocuğunuzla birlikte taşınma sürecini daha rahat atlatabilmek için bazı küçük detaylara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Taşınmak, herkes için zor bir durumdur. Alışılmış düzenin tamamen bozulması herkesi rahatsız eder. Bunun dışında eşyaları bir yerden başka bir yere taşırken yaşanan yorucu süreç de taşınmayı zorlaştıran durumlardır. Yetişkinler için bile sıkıntılı bir durum olan taşınma süreci, çocukları da çok fazla etkileyebilir. Taşınma süreci sizi bekliyorsa, çocuğunuzun bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için birkaç şeyi göz ardı etmemeniz gerekebilir.

Çocuklar için günlük hayatta yapılan ufak değişikliklere bile uyum sağlamak uzun sürebilir. Okul çağına gelmiş ve arkadaş edinmiş bir çocuk için alışkın olduğu çevreyi, arkadaşlarını, okulunu geride bırakması ve yeni bir düzene alışması, üzerinde birçok olumsuz etkiye sebep olabilir. Ebeveyn olarak meşgul olduğunuz bu dönemde çocuğunuza gereken ilgiyi gösterdiğinizden emin olmanız gerekir.

Çocuğunuzun taşınma sürecini daha kolay atlatabilmesi için taşınacağınızı ondan gizlemeyin. Çocuğunuza hayatında yapılacak değişikliklere hazırlanması için zaman verin. Belirli zaman aralıklarıyla çocuğunuza taşınacağınızı hatırlatın. ‘Bir hafta sonra taşınacağız. Eşyalarımızı toparlamaya başlasak iyi olur.’ gibi cümleler söyleyerek, yavaş yavaş çocuğunuzu toparlanma sürecine hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuza taşınacağınızı son anda söylemek onun size olan güvenini sarsabilir.

Yeni evinize taşınmadan önce, taşınacağınız çevre hakkında çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Evinizin yakınındaki bir parktan ya da çocuğunuzun hoşuna gidebilecek bir etkinlik alanından söz edebilirsiniz. Eğer çocuğunuz okul değiştirecekse fırsatınız olduğunda yeni okulunu gezdirebilirsiniz. Yeni evin çevresinde dolaşıp çocuğunuza buraları tanıtabilirsiniz.

Kendi duygularınızı da çocuğunuzla paylaşmaktan çekinmeyin. Alışkın olduğunuz mahalleden ayrılmanın sizin için de zor olduğunu ama yeni yerinizde yeni anılar biriktireceğinizi söyleyebilirsiniz. Evinizi toparlarken çocuğunuzun sonradan arayabileceği hiçbir eşyasını atmayın. Bu eşyalar kırık ya da kullanılmayacak hâlde olsa da çocuğunuz bu eşyaları bulamadığında size öfke duyabilir.

Küçük çocuklara sahip ebeveynler taşınma sürecini nasıl kolaylaştırabilir?

Taşınma sırasında telaşlı bir sürece gireceğiniz açıktır. Nakliye şirketleriyle yapılan görüşmeler, evdeki eşyaların toparlanması, yeni eve kurulacak bağlantılar bütün gücünüzü alacakmış gibi görünebilir. Ama tüm bu telaşın arasında çocuğunuzu unutmamanız gerekir. Onunla yeteri kadar ilgilenmediğinizde, olduğundan daha hırçın ve inatçı bir çocuğa dönüşebilir. Taşınma sürecinde çocuğunuzu evden uzaklaştırmayın. Çocuğunuzu yeni eve taşınana kadar başka bir yere bırakmak onun dışlanmış hissetmesine neden olabilir. Bu süreç boyunca onu da olaylara dâhil etmeniz bu sürece daha kolay alışmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun, eşyaları toparlayıp paketlemesini sağlayın. Kendi özel eşyalarını koyabileceği bir kutu verip onu doldurmasını isteyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz etrafında olup bitenlere daha fazla hâkim hissedebilir.

Taşınmadan önce en son çocuğunuzun odasını toparlayın. Böylece alışkın olduğu düzen içerisinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamış olursunuz. Yeni eve taşındığınızda ise ilk önce çocuğunuzun odasını yerleştirin. Odasını yerleştirirken eski evdeki hâline yakın olmasına dikkat edin. Aynı nevresim ve halıları kullanın. Eşyaların yerleşimini eski odasında olduğu şekilde yapmaya çalışın. Duvara eski odasındaki resimleri asabilirsiniz. Odasını yerleştirirken çocuğunuzun size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Kendi eşyalarını nereye koymak istiyorsa oraya koymasına müsaade edin. Böylece kendi düzenini kuracak ve yeni odasına alışması daha kolay olacaktır.

Taşındıktan sonra çocuğunuzun yeni bağlantılar kurmasın sağlayın. Komşularınızın çocuklarıyla vakit geçirmesi iyi bir başlangıç olabilir. Fakat eski bağlantılarınızı da koparmamanız gerekir. Taşındıktan sonra birkaç hafta başka değişikliklerden kaçının. Belli bir düzen oturtun ve ondan şaşmamaya çalışın. Bu süreçte çocuğunuzda oluşabilecek değişikliklere karşı sabırlı olun. Çocuğunuzun duyguları hızlı değişebilir. Düzenini bozduğunuz için size öfkeli olabilir ya da içine kapanabilir. Çocuğunuzun eski hâline dönmesi için ona zaman tanıyın.

Çocuğunuzu onsuz geçireceğiniz tatile hazırlayın ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler