Küçük Bilim İnsanı

Çocukların hepsi gelişmiş merak duyguları sayesinde pek çok alana karşı ilgilidir. Ebeveynlere düşen görev çocuğun içindeki merak duygusunu sürekli beslemek ve ilgili olduğu konuların üzerine yoğunlaşmaktır. Bunu yaparken hangi alana ilgili olduğunu keşfetmek için bilimin pek çok alanıyla ilgili aktiviteler yapmak anne ve babalara yol gösterecektir.

Küçük Bilim İnsanı

Hangi alanlarda özel ilgi duyduğunu keşfeden bir çocuğa nasıl bir etki görülebilir?

Okul çağı, çocukların içlerindeki küçük bilim adamlarının baskılanmasına yol açabilir. Çünkü herkes için standart kabul edilen bilim dalları konusunda uzmanlaşmak esas alındığından çocuğun ilgi alanları körelebilir. Ebeveynlere düşen görev, çocuğun ilk yıllarından itibaren mümkün olduğunca çok bilim dalıyla ilgilenmesini sağlamaktır. Hangi alanlara özel ilgi duyduğunu keşfeden bir çocuk, yaşam boyu bu ilgisini sürdürmekte başarılı olabilir.

Çocuklar için temel bilim yetenekleri kazandırılması gelişimleri açısından önemlidir. Bir şeyleri birbirinden ayırt etmek temel bir beceridir. Örneğin nelerin meyve, nelerin sebze olduğunu bilmek gibi sınıflandırmalar bilimin temellerindendir. Boyut olarak sınıflandırmak da bu tür bir beceridir. Hangi ağaçların büyük hangilerinin küçük olduğunu gözlemlemek, topladığınız taşları boyutlarına göre ayırt etmek çocuğunuz için faydalı egzersizlerdendir.

Bilimin temeli araştırma ve incelemedir. Çocuğunuzu bu iki beceriyi geliştirmesi için destekleyin. Birlikte topladığınız bitkileri incelemek, doğa yürüyüşü sırasında hayvanları gözlemek veya plajda bir kova kumu incelemek yapabileceğiniz faydalı aktivitelerdendir. Çocuğunuz merak ettiği konularda bir şeyleri incelemek isterse ona destek olmayı ihmal etmeyin. Etrafı daha detaylı görmesi için bir büyüteç verirseniz küçük meraklıyı daha keyifli hâle getirebilirsiniz.

Çocuğunuzun bitkilerin nasıl yetiştiğini ve besin hâline geldiğini öğrenmesi için birlikte domates veya benzeri bir sebze yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Çocuğunuz, ekiminden toplanmasına kadar içinde bulunduğu bu süreç sayesinde çevresini daha iyi anlamlandırabilir.

Ölçüler küçük çocuklar için karmaşık ve hayret vericidir. Ara sıra bazı nesneler seçerek ağır-hafif, uzun-kısa, hızlı-yavaş ya da büyük-küçük kavramlarını sorgulayın. Bir süre sonra çocuğunuz bunu bir oyuna dönüştürüp size aynı tür sorular sorar hale gelebilir.

Çocukların merak duygusunu tatmin edebilecekleri, birçok bilim alanıyla ilgili günlük hayatta yapılacak basit aktiviteler vardır. Çocuğunuzun yaş grubuna uygun bilimle ilgili eğitici kitaplardan ipuçları alabilir veya gündelik hayattaki her şeye bilim gözüyle bakmayı deneyebilirsiniz. Çocukluk döneminde uyandırılan ilgi yetişkinlikte seçilecek alanlar için temel niteliğindedir. Çocuğunuz bir konuyu merak ediyorsa onu bastırmak yerine teşvik edici olmanız oldukça önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0