Kötü Yemek Yeme Alışkanlıkları ve Dengesiz Yemek Yeme

İş yemek yemeye ve büyümeye gelince çocuk anatomisi ilginç bir güzergâh izler. Ebeveynin gözüyle bir çekirgeye yetecek porsiyonlar aslında çocuk metabolizması için yeterli miktardır.

Kötü Yemek Yeme Alışkanlıkları ve Dengesiz Yemek Yeme

Ebeveynler neden çocuklarının az yediğini düşünürler?

Birçok araştırmanın sonucunda anlaşılmıştır ki sağlıklı ve yeme alışkanlıkları anne babanın ısrarlı tavırlarından etkilenmemiş çocuklar, aslında ne aşırı kilo alırlar ne de tehlike oluşturacak zayıf düşerler. Sizin işiniz onların sağlıklı beslenmeleri için gerekli besinleri içeren yiyecekleri onlara sunmaktır. Bırakın onların ilginç metabolizmaları gerisini halletsin. Eğer bu konu da belirli bir şüpheniz varsa beslenme ile ilgili fikirleri araştırabilirsiniz. Tabii eğer çocuğunuzun büyümesi yavaşlıyor ise veya enerjisi düşük ve mutsuzsa bu sorunu doktorunuz ile paylaşmanız gerekecektir.

Günün belirli saatlerinde ve belirli miktarlarda yemeğe alışmış yetişkinler için, çocukların bir gün yiyip öteki gün hiçbir şeye dokunmamaları, düşündürücü gelebilir. Bu garip düzen ile bile çocuğun metabolizması onun büyümesi için yeterli besin alır. Örneğin; bir gün sabah kahvaltısını çok iyi yapar ancak sonra ki öğünler de hiçbir şeye dokunma diğer bir gün sabah kahvaltısına dokunmaz, öğle yemeği yer, akşam yemeği yemez. Daha sonraki gün ise sadece akşam yemeği yer. Bir gün bir boğaya yetecek kadar kalori almıştır, diğer gün ise aldığı kalori pireye yetecek kadar bile görünmez. Aslında buna gün gün değil de bütün hafta itibariyle baktığınızda yeterli besini aldığını görürsünüz. Eğer çocuğunuzun bu değişik yemek yeme alışkanlığını kendi isteğinize göre düzenlemeye, kontrol altında tutmaya kalkarsanız açlık ve tokluk duygularını hissedemeyecek bir çocuk yaratmış olursunuz ki bu da ileride kötü yemek yeme alışkanlıklarının edinilmesine sebebiyet verir. Şimdilik bu dengesiz yemek yeme durumunu görmezden gelip onun açlık ve tokluk durumuna göre kendi kendine yemek yemesine izin verirseniz, ileride daha sağlıklı bir alışkanlık edinmesine yardımcı olmuş olursunuz.

Dikkat edilecek bir konu ise yemek seçimi tamamıyla çocukların inisiyatifine bırakılmamalıdır. Ona besin değeri yüksek olan seçenekler sunun. O zaman yaptığı seçim sizi tedirgin etmeyeceği gibi, ona müdahale etmek gibi bir zorunlulukta hissetmezsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0