Kötü Kelimeler Kullanmak

by Bebek Melekleri

Üç-dört yaşlarındaki küçük çocuklar sosyal hayata adapte olma dönemindedir. Bu adaptasyon dönemi bazen çocukların huylarında değişiklikler görülmesine sebep olabilir. Bu yaşlarda bir çocuğunuz varsa sürekli olarak bir şeylere veya birilerine isim takma eğiliminde olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Kötü Kelimeler Kullanmak küçük yaştaki çocukların anlayamayacağı bir durumdur.

Çocuklar kötü kelimeleri nereden öğreniyorlar? Kötü Kelimeler Kullanmak

Çocuğunuz evde yalnızca ebeveynleri ve ona bakan yetişkinlerle vakit geçirdiğinde siz nasıl öğrettiyseniz öyle davranır. Böyle bir durumda yeni ve farklı davranışları ancak TV’den veya izlediği videolardan öğrenebilir. Ancak siz bu durumu da sınırladığınızda kontrol tamamen elinizde olabilir. Biraz daha büyüyüp yeni çocuklarla karşılaşacağı sosyal ortamlara dâhil olduğunda işler değişir. Kreş, oyun alanları veya çocuk aktivite gruplarına giden çocuğunuz diğer çocukların davranışlarından etkilenerek hiç düşünemeyeceği yaramazlıkların peşine düşebilir.

Çocukların birbirlerini en çok etkiledikleri konulardan biri konuşma tarzlarıdır. Siz çocuğunuzun yanında konuşmalarınıza çok dikkat ederek kötü sözler öğrenmesinden kaçınsanız da eninde sonunda başkalarından öğrenir. Ancak her zaman kötü sözlerin sebebi başka çocuklar olmayabilir. Üç-dört yaş tuvalet alışkanlığının tamamen kazanıldığı dönemdir. Böyle bir alışkanlığa uyum sağlamak bir çocuk için oldukça zor olduğundan bu alışkanlığa dair kelimeler de diline yerleşebilir. Tuvalet eğitimiyle birlikte günün çoğunu işgal eden popo, kaka, çiş gibi kelimeler günlük konuşmalarına dâhil olabilir.

Kötü kelime kullanmamasını nasıl söyleyebiliriz?

Çocuğunuz günlük konuşma dilinde tuvalet alışkanlıklarına dair kelimelere yer veriyorsa yapılacak en büyük hata ona kızmaktır. Çocuğunuz sinirini belli etmeyi bilmediği için bu yolu seçmiş olabilir. Direkt kızarak müdahale etmek nerede hata yaptığını anlamamasına yol açacaktır. Diğer büyük hata da, çocuğunuz bu kelimeleri yerli yersiz kullanırken ne kadar komik olsa da ona gülmektir. Bu çocuğun doğru yolda olduğunu düşünmesine sebep olabilir. Bunlar yerine çocuğunuza böyle sözlerin kötü olduğunu, karşısındakini bu sözlerle kırabileceğini ve sinirini başka yollarla atması gerektiğini öğretmelisiniz. Bu yöntem küçük bir çocuk için kesin çözüm olmasa da aklında yer edecektir.

Kötü kelimeler kullanan bir çocuğunuz varsa buna sizin konuşma üslubunuz sebep oluyor olabilir. Çocuklar büyükleri taklit etme konusunda usta olduklarından söylediğiniz kötü sözleri kopyalaması kaçınılmazdır.

Eğer kötü kelimeler kullanmayı sadece eğlenceli bulduğu için söyleyen bir çocuğunuz varsa en azından başka insanların yanında söylememesi için uyarabilirsiniz. Ancak ne kadar çabalarsanız çabalayın üç-dört yaşındaki küçük çocuklar genellikle konuşmalarını kontrol edebilecek olgunlukta olmadıkları için bu davranışı sürdürebilirler.

Gece İdrar Kaçırmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin