Korkuyla Uyanmak

Geceleri uykuda korkmak çocuklarda sıklıkla görülen bir problemdir. Genellikle dört yaş civarı ortaya çıkan bu problem stres ve maruz kalınan korku içeriklerinden kaynaklanır. Aşırı olduğu durumlarda bir uzmandan yardım almak gerekebilir.

Korkuyla Uyanmak

Uyku bozukluğu nasıl ve hangi şartlarda görülür?

Çocuklarda aileyle iletişimdeki problemlerden kaynaklı güvensizlik hissi uyku bozukluklarına yol açabilir. Uyku bozukluğu yaşayan pek çok çocuk gece uykuya dalmakta sıkıntılar yaşar. Uykuya direnmek bu tip bozukluklarda en sık görülen davranıştır. Bazı çocuklarda da uykuya daldıktan birkaç saat sonra korkuyla uyanma durumu ortaya çıkar. Bu durum da bir uyku bozukluğu olarak değerlendirilir.

Geceleri korkan çocuklar genellikle kendilerini güvende hissetmemeleri sebebiyle böyle hislere kapılır. Uykudan uyandıktan sonra ağlama, kalp çarpıntısı veya terleme gece korkusu yaşayan çocuklarda görülen bir problemdir. Geceleri korkuyla uyanıyor olmak çocukların ileriki günlerdeki uykuya direnmelerinin de sebebi olabilir.

Çocuklarda gece korkuyla uyanması görülebilir mi?

Çocuğunuz korkuyla uyandığında sakin ve şefkatli davranmanız önemlidir. Uyandığı sırada bu olay çok sık da yaşansa, odasında yalnızsa ağlayarak sizi yanına çağırmasını önemsememeniz oldukça yanlış bir davranıştır. Korkan bir çocuğa korkusunun anlamsız olduğunu söylemek veya sürekli korkuyor diye kızmak, korkusunu artırarak öfkelenmesine sebep olabilir. Bunu yerine çocuğunuza sevginizi ve yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekir.

Çocuk kendini güvensiz hissettiği için korkmuş olacağından ona kendini güvende hissettirmeniz çok önemlidir. Korkuyla uyanmış çocuğunuz, uykuya dalana kadar yanında durmanız veya uykuya dalana kadar sizinle uyumasına izin vermeniz kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Sarılarak uyumak da çocuğunuzun iyi hissetmesini sağlayabilir.

Çocuklarda gece korkuları pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak genellikle uykudan önceki birkaç saatteki duygu durumu veya gerçekleştirilen aktiviteler bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Çocuğunuzun uykusundan korkarak uyanmasını istemiyorsanız yaş grubuna uymayacak içerikleri izlemesini sınırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun yanında, korkuya sebep olabilecek konular hakkında konuşmak da doğru değildir. Bu gibi faktörler kötü rüyalar ve kabuslar görmeye sebep olabilir. Çocukların hayal güçleri çok gelişmiş olduğu için ve gerçeklikle ilişki kurma yetenekleri zayıf olduğu için olumsuz içeriklerden etkilenebilirler.

Yalnızca uyku öncesi maruz kalınanlar gece korkusunun sebebi değildir. Stres ve gerginlik de çok önemli bir faktördür. Çocuğun baskı altında hissetmesi kendini geceleri sıkıntı içinde uyanırken bulmasına neden olabilir. Genellikle büyüme ve gelişmeyle birlikte bu durum kendiliğinden geçer. Ancak bazı çocuklar bu problemi hayatlarını olumsuz etkileyecek kadar sıklıkla yaşadıklarında bir uzman tarafından tedavi gerekli görülebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0