KORKU VE ENDİŞELERİN ÇOCUKLARA ETKİSİ

Anne-babanın korku ve endişelerinin çocuklara etkisi yadsınamayacak düzeydedir. Bundaki en önemli nedenlerden biri çocuğun anne-babayı rol model olarak alması ve onu bir nevi taklit etmesidir. Korku ve endişe çocukları çeşitli şekillerde etkileyebilir.

KORKU VE ENDİŞELERİN ÇOCUKLARA ETKİSİ

Korku ve Endişe Çocukları Nasıl Etkiler?

Çoğu insan belli kalıplara yerleştirilmiş korkulara sahiptir. Buna fobi denilmektedir. Her insan gibi anne-babalar da fobilere sahiptir. Çoğu zaman çocuklarda korku, kendi başına ve çocukluk dönemine has bir şekilde ilerleyen bir duygudur. Lakin kimi zaman da çocuklar, anne ve babalarına karşı bir gözlem içinde olduklarından ve onları rol model aldıklarından dolayı anne-babanın korkularını ve endişelerini benimseyebilirler.

Fobi ya da bir hayvana (örümcek, yılan ve türlü böcekler gibi) karşı olan tiksinme, yapılan çoğu davranış gibi çocuk tarafından örnek alınabilir ve benimsenmesi mümkün olabilir. Böylece çocuk aslında korkmayacağı bir şeyden sırf anne veya babası korkuyor diye korkabilir. Örneğin, kediden korkan bir anne çocuklarını kedilerden uzak tutmak isteyebilir ve kedilerin kendisini korkuttuğunu, tehlikeli olduğunu dile getirebilir. Böyle bir durumun oluşmasıyla çocuk da büyük ihtimalle kedilerden sebepsiz yere korkmaya başlayacaktır. Başka bir örnek olarak anne, böceklere karşı bir fobiye sahipse böceğe karşı tiksinme ifadeleri gösterebilir ve bunun karşılığında baba gelip böceği öldürebilir. Böyle bir durumun oluşmasıyla da çocuk, her türlü böceğin tiksinilmesi ve öldürülmesi gereken canlılar olduğunu düşünecektir. Fakat zararlı böceklerden ve yılanların bazı türleri gibi ölümcül canlılara karşı tabii ki de anne-baba çocuğunu korumalıdır.

Çocuklar anne veya babası korkuyor diye korkabilirler mi?

Fobi ve korkuların dışında, anne ve babanın taşıdığı endişelerin de çok sık bir şekilde dile getirilmemesi faydalı olabilir. Anne-babanın çocuğa uyarılar yapması doğru davranışlar içerisindedir. Örneğin, dışarı çıkan bir çocuğu uyarmak doğal olarak yapılması gerekenler arasında sayılmaktadır. Fakat bunun sürekli bir şekilde tekrarı çocuğun zihninde olumsuz tepkilere yol açabilir. Örneğin, çocuğunun kaçırılması veya dışarıda başına bir şey gelmesi endişesi içerisinde olan anne-baba, bunu sürekli bir şekilde tekrar etmemelidir. Aksi taktirde çocukta psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. (Bu örneğe bağlı kalınırsa çocukta paranoid kişilik bozukluğu oluşma ihtimali vardır.)

KENDİNE GÜVENİ AZ OLAN ÇOCUKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0