Çocuğunuzun konuşma yeteneğinde rol alan etmenler nelerdir? Çocuğunuzun konuşma kabiliyetini nasıl geliştirebilirsiniz? Bu soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Konuşma yeteneği, organların işlevlerini koordine hâlinde yapmasıdır. Akciğer, ses telleri, solunum yolları, diyafram, gırtlak, sinüsler, dil, damak, dişler ve dudaklar gibi birçok farklı bölgenin hareketiyle ses oluşur.

Çocuğunuz konuşmak için basit yönergeleri anlayabilme, seslere tepki verme, çevreyi dinleyebilme, sıkça kullanılan tepkileri anlayabilme gibi evrelerden geçecektir. Bu dönemde çevrenin dikkatini çekebilmek için ses çıkarmaya başvurabilir. Hecelemeleri kısaltıp, uzatabilir, sesleri taklit edebilir, bireylerle iletişime geçerken jestler kullanabilir.

Dudak ve diş eti kullanarak yaptığı hecelemeleri (özellikle –p, -b, -d harflerini) sıklıkla kullanabilir. Bu dönem çocuğun ses mekanizmasını öğrenebileceği serbest dönemdir. Ana dilin başlama evresi bir yaş olarak belirlenebilir. Bu evreye kadar olan dönemde çocuklar kendilerine özel bir dil üretebilirler.

Çocuklarda konuşabilme yeteneğinin gecikmesi, gelişimsel gecikme veya konuşma bozukluğu olarak adlandırılabilir. Organlarla ilgili gerileme ya da yetenek gecikmesineyse işlevsel gecikme adı verilir. Bu durum çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Konuşma geriliğine; ailede iki dil konuşulması, işitme kayıpları, sonradan alınan hasarlar, psiko-sosyal durum, damak problemleri, otizm, zeka geriliği yapan hastalıklar da sebep olabilir. Bebek bu aylarda anlaşılmayacak şekilde bile olsa bir-iki ses çıkartabilmelidir. Bunların tespitini sağlayabilmek için çocuğa fırsat verilmelidir. Çocuğunuzun psiko-sosyal durumunu sağlayabilmek, ona konuşabilme yeteneği kazandırabilmek için onun çıkardığı heceleri sizde çıkarıp onunla aynı dilden konuşabilirsiniz. Ses çıkmadığını, evet-hayır komutlarını algılanmadığını fark ettiyseniz doktorunuza başvurabilirsiniz.

Bebeğinizin davranışlarındaki değişiklikler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler