Konuşma Çağı Öncesi Tepkiler

Bebeklerin konuşma becerisi kazanması öncelikle bazı alanlarda gelişmelerini gerektirir. Konuşma becerisi öncesinde bebeğin fiziksel gelişimi ile birlikte ağız yapısının uygun hâle gelmesi ve zihinsel gelişiminin bunun için yeterli seviyeye ulaşması gereklidir.

Konuşma Çağı Öncesi Tepkiler

Çocukların dil becerisinin gelişmesinde etkili olan faktörler nelerdir?

Bebeklerin konuşma çağı öncesi pek çok tepkisi konuşmaya geçiş için antrenman niteliği taşır. Yeni doğmuş bir bebek doğumundan itibaren sürekli olarak içinde bulunduğu çevreyi gözlemler. Doğum öncesinde dahi oldukça gelişmiş olan işitme, doğum sonrası dönemde de epey keskindir. Bebekler çevrelerini sürekli olarak dinler. Dil gelişimi işitmeyle bağlantılı olduğu için bu durum oldukça önemlidir. Bebekler dinledikçe çevreyi anlamlandırmaya başlarlar böylece zihin yapısı gelişmeye devam eder. Bebeklerin ilk başlarda tepki vermek için yaptıkları tek şey ağlamaktır. Henüz gelişimlerinin çok başında oldukları için pek çok şeye ağlayarak tepki verirler.

Bebekler hangi dili ana dil olarak öğrenecek olursa olsun dil gelişimleri aynı evrelerden geçer. Dil gelişimi aşamalı olarak ilerleme kat eden bir gelişim türüdür. Bebekler ilk dönemlerde ağlayarak iletişim kurdukları dönemin sonunda genellikle ikinci ay bitiminde bazı sesler çıkarmaya başlarlar. Bu dönemde dil yapılarına uyumlu olarak ağlama harici “agu, gu” gibi sesler çıkarırlar. Bu sesler haz duydukları anlarda bir memnuniyet belirtisi olarak çıkarılır. Yavaş yavaş duyuları gelişen ve dış dünyanın farkına varan bir bebek etrafındaki konuşmalara kendince tepkiler verir. Bu tepkiler küçük heceler şeklindedir. Bazen bir heceye takılıp günlerce bu heceyi çıkardıkları olur. Bunun nedeni bebeğin sürekli tekrar ederek bu heceyi çıkarmak konusunda uzmanlaşmaya çalışmasıdır.

Bazı hecelerin çıkarıldığı dönemde bebekler zamanla bu hecelerden “baba, mama” gibi kelimeler türetebilir. Bu ilk kelimeler genelde anlamlı gibi gelse de bir kişiye veya nesneye yönlendirilerek söylenmez. Yalnızca etrafında duyduğu heceleri taklit ederek tesadüfi bir biçimde tekrar etmesi sonucu ortaya çıkar. Esas ilk kelimeler ilk yaşla birlikte görülür. Bir yaş civarında bebekler artık kelimeleri bir şeye karşılık olarak söylemeye başlar.

Çocukların dil becerilerinin gelişmesini pek çok faktör etkileyebilir. Cinsiyet, zihinsel gelişim, çevre, aile gibi faktörlere bağlı olarak ilerleyen dil gelişimi her çocuk için farklı hızdadır. Buna rağmen her çocuk bu evrelerden geçer. Dil gelişiminin en hızlı olduğu dönem bebeklik dönemidir ve gelişme hayat boyu devam eder.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0