Konuşma Bozuklukları

Çocuklarınızın konuşmaya başladığı ilk yıllarda sözcükleri yanlış telaffuz etmeleri sizi güldürebilir fakat bu durum başka sorunların habercisi olabilir.

Konuşma Bozuklukları

Konuşma bozukluğu nasıl olur?

Kelime haznesi gelişmiş çocuklar bile, ikinci yaşının ortalarında anlaşılır bir şekilde konuşmaya başlar. Yine de bazen konuşmalarını, ebeveynleri veya bakıcısı haricinde kimse anlamayabilir. 18-24 ay arası çocuklar yaklaşık 25 kelime kullanır. Bunlar genellikle bir iki heceden oluşan basit kelimelerdir. Bazen de iki sözcüklü cümleleri taklit etmeye çalışır. 2-3 yaşa geldiklerindeyse bildikleri sözcük sayısı artar, iki sözcüklü cümlecikler kurabilir. Çocuklarda dört yaşına kadar kelimeleri yanlış telaffuz etme ve karıştırma devam edebilir. Hatalı konuşan çocuğunuza gülmek ya da kızmak yerine ona doğru kelimeleri öğretin, o da yanlış konuştuğunun farkına varıp düzeltme yoluna girsin. Ancak konuşmayı baskı kurarak düzeltmeye kalkışırsanız, çocukta konuşma kaygısıyla duraksama olabilir, bu da farklı sorunlara yol açar.

Konuşma bozukluklarına neden olan başka etkenler de vardır. Çocuklarda kekemelik, dil bozukluğu, ses bozukluğu, işitme engeli, otizm, afazi (söz yitimi), afoni (ses yitimi), apraksi, dizartri, down sendromu, dudak-damak yarığı olması konuşma zorluğu çekmelerinin ana sebeplerinden olabilir. Çocuğun konuşma gelişiminde duyum sistemi ve sinir sistemi bütünlüğünün yanı sıra psikolojik yapı da rol oynar. İlk yıllarında utanç, endişe ve korku travmaları geçiren çocuğun konuşma sisteminde de aksamalar olabilir. Çocukta konuşmanın gelişimi, çeşitli yönlerden ele alınmaktadır. Konuşma bozukluklarının daha rahat fark edilebilmesi için bu konuya fonksiyonel açıdan yaklaşmak daha uygun olur. Fonksiyonel olarak üç tip konuşma vardır bunlar; iç konuşma, alıcı konuşma ve ifade konuşmasıdır. Genetik açıdan ilk olarak iç konuşma gelişir, bunu sırasıyla alıcı konuşma ve ifade konuşması izler.

Konuşma bozukluğu terapileri nasıl gerçekleşmektedir?

Konuşma bozukluğu terapileri, diksiyon uzmanları ve konuşma bozukluğu uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Tedavi esnasında ses kalitesinin artırılmasına odaklanılır. Kelimelerin anlaşılmasını, kelimeleri tam çıkarabilmeyi, cümle yapısını ve dil normlarının bilinmesini hedefleyen tedavide, anlama ve çözümlemeyi geliştirici egzersizler yapılır. Tedavi alan kişiyle, terapist ya da diksiyon uzmanları arasında yakın ve güvene dayalı bir ilişki olmalıdır. Hasta verilen egzersizleri ve çalışmaları tam olarak eksiksiz yerine getirmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0