Kontrolsüz Teknoloji Kullanımı

Teknoloji artık hayatın her anına dâhil olduğu için bir çocuğu bu konuda kısıtlamak veya sınırlar koymak oldukça zordur. Durum bu olunca kimi ebeveynler çocuklarına teknoloji kullanımı ile ilgili herhangi bir sınır koymamayı tercih edebilir. Bu durum çocuk için pek çok açıdan sakıncalıdır.

Kontrolsüz Teknoloji Kullanımı

Teknolojiye sınır koymak gerekir mi?

Teknoloji kullanımı günümüzün bir gerçeğidir. Çocuklar doğdukları ilk andan itibaren cep telefonlarıyla çekilen fotoğraflar, odalarına konulan kameralı telsizler ve bunlara benzer pek çok alet sayesinde teknolojiyle tanışırlar. Bir evde televizyon varsa çocuğun ona maruz kalmamasını sağlamak veya tüm yaşıtları sosyal medya kanallarından videolar izlerken çocuğunuzu uzak tutmak oldukça güçtür. Pek çok anne ve baba teknolojinin çağın gereği olduğunu kabul ederek çocuklarını korumaktansa kullanım konusunda destekler. Ancak burada yapılan en büyük hata denetimsiz olarak çocuğun sınırsız teknoloji kullanımının önünü açmaktır.

Çocuklar teknoloji konusunda aileleri tarafından sınırlanmadıklarında kendi kendilerine olumsuz içerikleri tespit edemezler ve kendilerini korumayı başaramazlar. Ailelerin bu ihmalkârlığı çocukların şiddet veya cinsel içerikli içeriklere ulaşmasına neden olacağı için oldukça sakıncalıdır. Şiddet içerikli bir oyun çocuğun davranışlarında ciddi problemlere yol açabilir. Çocuklar gelişim düzeylerinin üzerindeki bu tip içerikler yüzünden etkilenerek saldırganlık gösterebilirler. Teknoloji sebebiyle oluşan bu durum sosyal hayatı etkileyebilir. Her şeye karşı konulmaz bir merak duygusuyla yaklaşan bir çocuk, yaş düzeyinin çok üzerindeki cinsel içeriklere ilgi duyarak internet aracılığıyla ulaşabilir. Normal bir durumda çocuğunuzun asla görmesini onaylamayacağınız görseller, kontrolsüz olmanız sebebiyle davranış bozukluklarına yol açabilecek düzeyde çocuğunuzu etkileyebilir.

Teknolojiyi kısıtlamamak ne tür sorunları getirebilir?

Diğer yandan teknoloji kullanımının sınırlanmaması genellikle çocuklarda asosyallik gibi problemlere yol açar. Arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine sürekli olarak tablet, bilgisayar, televizyon veya telefonu tercih eden çocuk bir süre sonra zamanının tamamını bu teknolojik aletlerle geçirir hâle gelebilir. Sınırlamadığınız sürece çocuğunuz keyif alarak oynadığı oyunlardan veya izlediği videolardan vazgeçmeyecektir.

Aşırı derecede teknoloji kullanımı çocuklarda dikkat eksikliği problemine yol açabilir. Ayrıca internetin faydalı veya faydasız her türlü bilgiyle dolu bir dünya olması bazı konularda yanlış bilgilenmesine sebep olabilir. Teknoloji kullanımı sınırlanmayan çocuklar genellikle okul hayatında başarısızdır. Sebebi okul harici aktivitelerle normalde daha fazla vakit geçirmeleri olarak düşünülebilir.

Teknoloji bağımlılığının en kötü etkisi çocukta meydana gelen davranış bozukluklarıdır. Ailelerin tedavi gerektirebilecek düzeyde ciddi davranış bozukluklarıyla karşılaşmamak için çocuklarının teknolojik kullanımı konusunda kontrollü davranması yerinde olacaktır. Davranış bozukluğu meydana geldikten sonra engellemek çözüm olmayacağı için iş işten geçmeden gerekli adımlar atılmalıdır. Teknolojinin çağın gereği olduğunu kabul edip tamamen sınırlamadan kontrollü bir biçimde kullanıma izin vermek ideal olan davranıştır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0