Kontrollü Teknoloji Kullanımı

Günümüzde gelişen teknolojik imkânlar anne ve babaları bu duruma nasıl yaklaşacakları konusunda kararsız bırakabilir. Kimi anne-babalar çocukları için çağın bir gereği olduğunu düşünerek sınırsız teknoloji kullanımına izin verirken kimileri de çocuklarını doğumdan itibaren teknolojiden uzak tutar. Her iki durumun da sağlıksız tarafları vardır. İdeal olan çocukların kontrollü bir biçimde teknolojiyi kullanmasına izin verilmesidir. 

Kontrollü Teknoloji Kullanımı

Çocuğun sınırsız teknoloji kullanımına izin vermek veya çocuklarını doğumdan itibaren teknolojiden uzak tutmak doğru mudur?

Teknoloji günümüzde yaşamın her alanında kendine yer bulmuştur. Bir çocuk için durum değerlendirildiğinde hangi yaşta veya hangi düzeyde teknolojiyle tanışması gerektiği konusunda pek çok fikir vardır.

Bazı aileler teknolojinin hayat kolaylaştırıcı yanından fazlasıyla fayda sağlayarak çocuklarına sınırsız imkânlar tanır. Tamamen sınırsız teknoloji kullanımı çocuk için keyif verici olabilir. Ancak bu durum, çocuğun her türlü şiddet veya cinsel içerikli veriye ulaşabilmesi, sosyallikten kaçınarak yalnızlaşması, ders başarısının düşmesi gibi sonuçları beraberinde getirebilir. Aileler genellikle bir davranış ve uyum problemiyle karşılaştıklarında bu kontrolsüz hâli sınırlamaya çalışır. Ancak baştan beri teknolojiye alışan çocuk bu duruma şiddetle itiraz ederek ailesiyle çatışabilir. Tamamen sınırsız teknoloji kullanımı çocuklar açısından sağlıksız bir yaklaşımdır. Bazı ebeveynler çocuklarına teknolojiyi tamamen yasaklayarak çağa uyum sağlamasını zorlaştırabilir. Yaşıtlarından geri kalan çocuk, teknolojinin imkânlarından faydalanmayı öğrenemez. Her iki durum da pek çok olumsuzluğu beraberinde getirir. Bu nedenle çocuğun ebeveyn kontrolünde sınırlı biçimde teknoloji kullanımı idealdir.

Pek çok anne baba teknolojinin hayatın önemli bir parçası olduğunun farkındadır. Çocuk için teknolojinin keyif verici ve öğretici yanından faydalanmak sakıncalı olmaktan ziyade gelişimini destekleyici olabilir. Çünkü çocuğun gelişimini tamamladığında yaşayacağı dünya giderek gelişen teknolojik imkânlarla doludur. Bu yaklaşım çocuğun çağın gerekliliklerinde mahrum kalmasına engel olur.

Çocuğu kontrollü bir biçimde teknolojiyi kullanmasını nasıl sağlarım?

Çocuklarda kontrollü teknoloji kullanımı uygulanmadan önce ebeveynlerin dikkat etmesi gereken iki ana konu vardır. İlk olarak çocuğun izleyeceği veya maruz kalacağı içerikleri anne ve babalar belirlemelidir. Aksi takdirde merak duygusuna yenik düşen bir çocuk internetin sonsuz imkânları nedeniyle şiddeti özendiren, pornografik ve olumsuz örnek oluşturabilecek içeriklere kolayca ulaşabilir. Ailelerin sürekli gözetimi altında kullanım mümkün olmasa da çocuklar için bu tip içerikleri sınırlayan uygulamalardan faydalanılabilir. Çocuğun internet erişimi kısıtlandığı zaman bu gibi durumlarla karşılaşma ihtimali de azalacaktır.

Çoğu zaman teknolojinin ne amaçla kullanıldığından ziyade ne kadar süre kullanıldığı önemlidir. Çünkü çok uzun saatler teknoloji kullanımı bağımlılığa sebep olabilen ciddi bir problemdir. Ailelerin günlük zaman sınırları koyması çocuklar için oldukça faydalı bir uygulamadır. Kimi aileler okula giden çocuklarının hafta içi ödev amaçlı kullanım haricinde teknolojiden faydalanmalarını sınırlar. Böylece hafta sonu serbest bırakılan saatlik kullanımın kabul edilmesi çocuk için daha kolay hâle gelebilir.

Teknoloji, çocukların zaman geçirebileceği tek şey değildir. Çocuğa kontrollü biçimde teknoloji kullanımı konusunda fırsat tanıdıktan sonra, başka oyun ve aktivitelere teşvik etmek yararlıdır. Aktif olarak spor yapan veya bir enstrüman çalan çocukların teknolojiye daha az vakitleri kalacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0