Kolik Önlemleri ve Tedavi Yöntemleri

Kolikle başa çıkmak, her ebeveyn için can sıkıcı bir durumdur. Koliğin kesin bir tedavisi olmasa da ağlama nöbetlerinin etkisini azaltmak için birkaç yöntem size yardımcı olabilir.

Kolik Önlemleri ve Tedavi Yöntemleri

Koliğin tedavisi var mı?

Koliği olan bir bebekle başa çıkmak çoğu ebeveyn için zor bir durumdur. Bebeğinizin saatlerce ağladığını görmek içinizi burkabilir. Koliğin henüz kesin bir tedavisi yoktur. Gaz giderici ilaçlar, oluşabilecek yan etkilerden dolayı tavsiye edilmemektedir. Zaten yenidoğan bebeğe mümkün olduğunca ilaç verilmemelidir. Bazı aileler kolik tedavisi için alternatif yollar izleyebilir. Bitki çayları ya da çeşitli bitkilerin kolik tedavisinde etkili olduğu öne sürülse de bu tarz yöntemler doktorlara danışılmadan bebekler üzerinde uygulanmamalıdır.

Koliği ortadan kaldırmak için kesin bir tedavi yöntemi henüz bulunamasa da bazı uygulamaların kolikten kaynaklı ağlama nöbetlerinde etkili olduğu görülmüştür. Bu konuda en etkili yöntemlerden biri bebeğin yeme alışkanlıklarında yapılan düzenlemelerdir. Bebeğinizi gereğinden fazla beslemeniz gaz oluşmasına neden olabilir. Bebeklerde gaz oluşumu, koliği tetikleyen sebeplerdendir. Bebeğinizi emzirdiğiniz sırada dik tutmanız daha az hava yutmasını sağlar, bu da gaz sıkışması riskini azaltır. Yenidoğan bir bebek en az iki buçuk saat aralıklarla beslenebilir. Eğer bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa sizin yedikleriniz de bebeğinizi etkileyebilir. Bu nedenle kendi yediklerinize de dikkat etmeniz gerekebilir. Bebeğinizde alerjiye ya da gaza neden olabilecek besinleri diyetinizden çıkarmanız bebeğinizin için daha sağlıklı olabilir.

Koliği hafifletmek için ne yapılmalıdır?

Bebeğinizin hangi tekniklerden hoşlandığını bularak ağlama nöbetlerinin etkisini azaltabilirsiniz. Koliği olan bebekler hareket hâlinde olmayı severler. Sakinleşmesi için bebeğinizi evin içinde ya da dışarıda gezdirebilirsiniz. Bazı sesler bebekler için sakinleştirici etki gösterebilirler. Bebeğinizi sakinleştirdiğini düşündüğünüz sesleri kaydedip ona dinletebilir ya da internet üzerinden bu ses kayıtlarını bulabilirsiniz.

Koliği olan bebekler yüzüstü yatırıldıklarında sakinleşebilirler. Bebeğinizi kolunuzda yüzüstü tutarak sakinleştirebilirsiniz. Kolunuzu bebeğinizin bacakları arasından geçirin ve elinizle bir yanağından tutun. Bu pozisyon bazı bebeklerin daha rahat hissetmesini sağlar. Fakat bebeğinizin rahatlamasını sağlasa da bebeğinizin bu pozisyonda uyumasına izin vermeyin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0