Kolik Nedir?

by Bebek Melekleri

Kolik, yenidoğan için zor, ebeveynleri için daha da zor bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bebeğin sürekli olarak ağlama hâlinde olması şeklinde tanımlanan koliğin sebepleriyle ilgili birçok teori vardır.

Bebeklerde kolik nedir?

Bebeklerin neredeyse tamamı sebepsizce birden bire ağlamaya başlar. Bu ağlamanın çeşitli sebepleri vardır. Açlık, uykusuzluk, bezinin dolu olmasından duyduğu rahatsızlık gibi… Bu sebepler ortadan kalktığında bebekteki ağlama hâli de ortadan kalkacaktır. Ancak bazı bebekler şiddetli bir şekilde sürekli olarak ağlar. Engel olunamaz bir ağlama durumu ortaya çıktığında bunun sebebi kolik olabilir. Kolik sebebi hâlen tartışmalı olan bir yeni doğan rahatsızlığıdır.

Koliğin sebebi uzun yıllardır tartışmalıdır. Günümüzde koliğin sebeplerine dair geçerliliği olmayan birçok teori vardır. Bunların yanı sıra güncel olarak üzerinde durulan ve geçerli sebeplere dayandırılan teorilerin daha gerçekçi olduğu düşünülür.

Güncel bir teoriye göre koliğin sebebi bebeğin fizyolojisidir. Tüm bebekler fizyolojileri gereği ağlar. Ancak bazı bebeklerin daha fazla uyuması gibi bazı bebekler de diğerlerinden daha fazla ağlar. Koliğin bebekte gaz çıkarma sırasında aşırı kasılmalar yaşamasından kaynaklandığını söyleyen bir görüş de vardır. Bir diğer teori ise doğum sonrası bebeğin vücudundaki progesteron düzeyinin oldukça azalması sonucu ortaya çıkan ağrılı bağırsak spazmlarıdır. Bu üç teorideki sebepler bebeğin kesintisiz olarak şiddetli bir şekilde ağlamasının açıklayıcı olabilse de hâlen tam olarak koliğe neyin sebep olduğu bilinmemektedir.

Yeni doğan bebeklerde koliğin ortaya çıkmasıyla alakalı en mantıklı teoriyse bebeğin doğduğu andan itibaren çevresinden aldığı uyaranlara karşı blokaj olma durumudur. Bu durum ilk ayını tamamlayan bebeklerde yavaşça ortadan kalkar. Böylelikle bebeklerin uyaranlara karşı algısı daha açık hâle gelir. İlk ay bebeğe yönelik gerçekleşen uyaran akışı bebeği strese sokarak nedensizce ağlamasına sebep olur. Algılama kapasitesi tam olarak gelişmemiş bir yeni doğan için bu stres kaçınılmazdır. Bebek, gelişimini tamamladıkça koliğin kendiliğinden ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

Kolik bebek ve aile için yıpratıcı bir süreç olarak gözükse de asında bu durum bebeği sanıldığı kadar etkilememektedir. Bebek zihnen ve bedenen yıpranmaz. Kolik olan bebeklerin gelişiminde normal seyirde ağlayan bebeklere göre herhangi bir fark yoktur. Aile ve bebek için asıl rahatlatıcı konuysa koliğin sonsuza kadar sürmeyecek olmasıdır.

Karyolaya yatırılırken uyanan bebek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler