Koliği Olan Bebeğe Sahip Ebeveynlerde Sakinliği Koruma Yöntemleri

Koliği olan bir bebeğin ağlamalarını dinlemek ebeveynler için yürek burkucu olduğu kadar sükûnetin sağlanmasını da zorlaştırabilir. Bebeğinizin koliğiyle mücadele ederken sıkıntı yaşıyorsanız birkaç ipucu işinize yarayabilir.

Koliği Olan Bebeğe Sahip Ebeveynlerde Sakinliği Koruma Yöntemleri

Kolikle nasıl mücadele edilir?

Bir bebeğin ağlamasının nedeni kolik olmasa bile ebeveynler için zor bir durumdur. Ağlama sesini duymak, ebeveynleri üzdüğü kadar onların direncini de düşürebilir. Koliği olan bir bebeğin uzun süreler ağladığı düşünüldüğünde bu bebeklerle uğraşmanın çok zor ve yıpratıcı olduğunu tahmin etmek zor değildir. Kolikle mücadele eden ebeveynlerin sinirleri gergin olur ve dinlenemediklerinden dolayı sürekli yorgun hissederler. Bu durum anne babanın günlük işlevlerinde zorlanmasına neden olduğu için bebeğin bakımı sırasında da zorluk yaşayabilirler.

Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir?

Ebeveynler, bu süre içerisinde daha sağlıklı yol kat edebilmeleri için birkaç yöntem izleyebilirler. Bu yöntemler koliği ortadan kaldırmasa da ebeveynlerin direncini artırabilir. Bebeğinizin ağlamaları dayanılmaz bir hâl aldığında bir süre durmak size iyi gelebilir. Sonuçta o anda yaptığınız şeyler tam olarak fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle kendinizi toparlamanız için mola verin ve birkaç derin nefes alın. Sakinliğinizi korumak için kendi kendinize rahatlatıcı sözler söyleyebilirsiniz. Eğer o anda bir engel yoksa bebeğinizle birlikte dışarı çıkabilirsiniz. Bu hem size hem de bebeğinize iyi gelebilir. Temiz hava almak hem bebeğinizin rahatlamasını sağlar hem de sizin ağlama sesinden biraz olsun uzaklaşmanız faydalı olabilir.

Normal bir bebekle baş etmenin bile ne kadar zor olduğunu herkes az çok bilir. Koliği olan bir bebekle baş etmek belki de iki katı zordur. Sabrınızın tükendiğini hissettiğinizde kendinizi suçlu hissetmeyin ve yardım almaktan çekinmeyin. Çevrenizdekiler bebeğinizin ve sizin durumunu anlayışla karşılayacaktır. Eğer imkânınız varsa bebeğinizi bir süre güvendiğiniz insanlara bırakmayı deneyin ve kafanızı dinlemeye çalışın. Biraz nefes almak bebeğinizi geri aldığınızda daha dirençli olmanızı sağlayacaktır. Bazen birkaç saat bebeğinizden uzak kalmak bile gücünüzü toplamanıza yardımcı olabilir. Dayanamadığınız durumlarda kendinizi ifade etmekten çekinmeyin. Aklınızda geçen şeyleri yüksek sesle söyleyin. Böyle yaparak hem kendinizi rahatlatırsınız hem de bebeğinizin stresli olduğunuzu fark etmesini sağlayabilirsiniz. Bazı bebekler ebeveynlerinin duygularını hissedebilir ve ona göre davranabilirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0