Yağ ve Kolesterol Kontrolü

by Bebek Melekleri

Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi ve Ulusal Kolesterol Eğitim Programı (NCEP), aileleri çocuklarının kolesterol alımı konusunda uyarmaktadır. Arter tıkayıcı plak oluşumunun önüne geçmek için çocuğunuzun iki yaşından itibaren yediklerine dikkat etmeniz gerekir.

Kalp ve damar sağlığını tehdit eden arter tıkayıcı plakların oluşumunun çocukluk döneminde başladığı bilinmektedir. Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi ve Ulusal Kolesterol Eğitimi Programı (NCEP), iki yaşını dolduran çocuklarda kolesterol alımı konusunda ailelerin dikkat etmesi gerektiğini belirtmektedir. Doktorların tavsiyesine göre iki yaşını dolduran bir çocuğun gün içinde aldığı toplam kalorideki yağ oranı yüzde otuzu aşmamalıdır. Yağlardan alınan kalorinin en fazla yüzde onunu doymuş yağ, geri kalanınınsa çoklu ve tekli doymamış yağlardan oluşturması önerilmektedir. Doymuş yağların et ve süt ürünleri, yumurta, hindistancevizi, hurma gibi gıdalarda bulunduğu bilinmektedir. Çoklu doymamış yağ grubunda mısır, ayçiçek, soya fasülyesi yağı bulunurken; tekli doymamış yağ grubunda zeytinyağı, kanola yağı gibi yağlar bulunur.

İki yaşını geçmiş çocukların günlük diyetinde alacağı kolesterolün 300 miligramı geçmemesi tavsiye edilmektedir. Kolesterolün sadece hayvansal gıdalarda olduğu bilinmektedir. Kolesterol seviyesi yüksek çocuklar için üç aylık kolesterolü düşük bir diyet hazırlanır. Üç aylık sürede kolesterol seviyesinde beklenen düşüş olmadığı takdirde ‘ikinci basamak’ olarak adlandırılan bir diyet hazırlanır. Bu diyette doymuş yağ oranı genellikle toplam kalorinin yüzde yedisini oluşturacak şekilde ayarlanır ve günlük kolesterol alımı bir yumurtanın sarısında bulunandan daha az bir seviyeye indirilir.

Çocuğun kolesterol seviyesini kontrol altına almak için ne yapılmalıdır?

Çocuğunuzun günlük diyetindeki yağ ve kolesterol oranını gereğinden fazla düşürmek her zaman faydalı olmayabilir hatta daha başka sorunlara neden olabilir. Çocukların gelişiminde yağın önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Çocuğunuza çok az yağ içeren bir diyet uygulamak, onun boyunu, kilosunu ve öğrenme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir. Yağsız yiyecekler, çocuğunuzun yemeğini kolay çiğnemesine engel olup iştahının kapanmasına neden olabilir. Yağsız yemeklerin tok tutma etkisi daha az olduğundan, çocuğunuz öğün aralarında enerjisiz kalabilir ve bu da başka problemlerin önünü açabilir. Ayrıca çocuğunuza doğal yağları içeren gıdaları yasaklamak, onların farklı besin maddelerinden, vitamin ve minerallerden faydalanmasını engelleyebilir.

İki yaşını aşan çocuklarda, arterlerde plak oluşumunu önlemek için yağ oranını azaltmak tek çözüm değildir. Plak oluşumunu önlemek için çocuğunuzu olabildiğince aktif yetiştirmeye dikkat etmek, televizyon karşısında daha az vakit geçirip daha hareketli olmasını sağlamak da arterlerde plak oluşumunun önüne geçmede yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun kolesterol seviyesini kontrol altında tutmak için sürekli ölçüm yapmanız, ailenizde elli beş yaşından önce kalp rahatsızlığı geçirmiş biri yoksa tavsiye edilmemektedir. Eğer ailenizde kolesterol ve kalp rahatsızlıklarına dair bir geçmiş varsa çocuğunuzun doktoru ile bu durumu paylaşmanız faydalı olacaktır.

Çiğnenebilir Vitaminlere Geçiş Süreci ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin