KIZGIN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM

Ebeveyn, çocuğunun kızgın anlarında onunla kavga etmek yerine sakinliğini koruyarak net durumunu ona göstermelidir. Kuralı koyan ebeveyn olmalıdır, çocuk değil. Kızgın çocuk ile iletişim kurarken dikkatli olmak gerekebilir.

KIZGIN ÇOCUKLARA YAKLAŞIM

Kızgın çocuklara nasıl davranılmalıdır?

Ebeveynler, kuralları çiğneyen çocuklarına durumdan ders alabilmesi için küçük cezalar verebilirler. Kızgın çocuk, cezayı duyunca sakinleşerek ebeveynlerinden bir şans daha isteyebilir. Yeniden yapmayacağına dair söz veren çocuk, şirinliklerini kullanarak durumdan kurtulmaya uğraşabilir. Aslında amacı, ceza durumunu ortadan kaldırmaktır, ebeveynlerinden özür dilemek değildir. Böyle bir durumla karşılaşan ebeveyn, çocuğunun bu isteğine olumlu cevap vermemelidir. Çünkü bu durumda gösterilecek “Bir kereden bir şey olmaz.” tavrı, ileride daha farklı bir sorun olarak karşısına çıkabilir. Çocuk, bir kere affedilmiş olmanın verdiği özgüvenle daha sonra yine ebeveyninin karşısına geçecektir. Ebeveyn bu tip bir güç mücadelesi içine girmek istemiyorsa çocuğu affetmek yerine cezayı uygulamayı tercih etmelidir.

Ebeveynler, çocukları doğruyu bilmelerine rağmen yanlış davrandıklarında katı tutumlarından vazgeçmemelidir. Yapılan davranışa odaklanarak kuralları ne diyorsa onu yapmalıdır. Mesela annesinin dolabını karıştırması yasak olan bir çocuk düşünelim. Annesi tarafından dolabı karıştırılırken yakalan çocuğa 10 dakika boyunca odasından çıkmama cezası verilsin. Çocuk bu cezayı duyunca hemen kızacak, sert tepki vermeye başlayacaktır. Bir sonraki tepkisi de annesinin kendisini affetmesi olacaktır. Eğer anne “Hadi bu seferlik öyle olsun.” derse, kendi kurallarını tartışmaya açık hâle getirecek ve katılığını kıracaktır. Bu sebeple cezasında olan net tavrını sürdürmeye devam etmelidir.

Kızgın çocuk nasıl sakinleştirilir?

Kızgın bir çocuğun bulunduğu ortamı yumuşatmak ebeveyn için zor olabilir. Böyle bir ortamda ebeveynin yapması gereken şey, ortamı sakinleştirmeye çalışmak olmalıdır. Sakin ortam, problemin çözülmesi için gerekli şartları da yerine getirmiş olur.

Çocuğun sakinleşmesini sağlamak için ebeveynin çocuktan ayrı bir odada bulunması faydalı olabilir. Her insanın sakinleşme süreci birbirinden farklıdır. Bu yüzden ebeveyn sakinleştiğinde çocuğunun da sakinleştiğini düşünmemelidir. Problemi daha sağlıklı çözebilmek adına çocuğa zaman vermek, onu odasına göndermek daha yerinde bir davranış olacaktır. Tekrar yan yana gelindiğindeyse gerçekten uygun ortamın hazır olup olmadığını öğrenmek için çocuğa “Hazır mısın?” diye sorulmalıdır. Çocuk sakinse problem çözmeye odaklanılabilir. Eğer hâlâ sinirliyse ayrı odalarda kalma yöntemi devam edebilir.

GENEL FİZİKSEL ÖZELLİKLERİYLE DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0